متون عمومي
1397/10/21 جمعه
1397/10/21 جمعه
1397/10/20 پنجشنبهبا حضور نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد؛ آیین تجلیل از برگزیدگان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب استان البرز با حضور نماینده ولی فقیه در استان آیین تجلیل از برگزیدگان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب استان البرز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، آیین استانی تجلیل از برگزیدگان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با حضور آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، ابوالفضل ارمندپور، سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی نظرآباد؛ مهدی مهرور، سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی ساوجبلاغ؛ دکتر زکیه مخمس، مدافع سلامت و کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی استان البرز از طریق فضای اسکای روم برگزار شد.حضرت آیت الله حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرج ضمن تبریک بیست و هشتمین دوره هفته کتاب به کتابداران، کتابخوانان و فعالین حوزه کتاب اظهار داشت: این هفته، هفته با اهمیتی است اگر زوایای آن به درستی درک شود. همه نحله‌های فکری و ادیان الهی به کتاب اهمیت می‌دهند. در دین مبین اسلام نیز این موضوع همواره مورد تاکید بوده و روایات متعددی نیز پیرامون اهمیت مطالعه، کتابت و علم‌آموزی بیان شده است.  

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه افزود: کتاب به عنوان سخن‌گویی مهربان، موجب آرامش روح است. اگر انسان با کتاب انس بگیرد بی‌تردید هرگز از آن جدا نخواهد شد همانگونه که مولای متقیان
امام على عليه السلام فرمودند: مَن تَسَلّى بِالكُتُبِ لَم تَفُتهُ سَلوَة؛هركس با كتاب ها آرام گيرد ، هيچ آرامشى را از دست نداده است.

امام جمعه کرج با بیان اینکه هر کتابی نشان‌دهنده هویت و شخصیت نگارنده خود است بیان داشت: هر کتابی که نوشته می‌شود حاوی افکار و اندیشه‌های نگارنده آن است همانگونه که گفته شده: «نوشته یک مرد، نشانه خود او و دلیل فضل اوست.» پس می‌توان از محتوای متن کتاب به مراتب فضل و دانش نویسنده آن پی برد. باید در انتخاب کتابی که میخوانیم مراقبت کرد و درنگ داشت تا اجازه ورود هر افکاری به ذهن داده نشود.


وی در ادامه با اشاره به ارزش کار خداپسندانه وقف و نذر کتاب اظهار داشت: روایات بسیاری در باب ارزش نوشتن داریم. البته متاسفانه همچون کتابخوانی، نویسندگی هم در کشور ما خیلی رونق ندارد و باید به آن توجه جدی‌تری شود. در باب نوشتن آمده است: هرگاه مومنی بمیرد و یک برگه که روی آن مطلبی علمی نوشته شده باشد از او بجا ماند، در قیامت، آن برگه پرده‌ای میان او و آتش خواهد بود و خدای تبارک و تعالی به ازای هر حرف آن، شهری هفت برابر پهناورتر از دنیا به او عطا خواهد نمود. بنابراین کتابخانه‌ها و متولیان امر این حوزه با برنامه‌ریزی هدفمند نسبت به گسترش نویسندگی در بین عموم جامعه تلاش کنند.


نماینده ولی فقیه در استان البرز افزود: هیچ پیشرفت فرهنگی بی‌نیاز از کتاب نیست. استان البرز با وجود اینکه افراد باسواد بسیار دارد ولی در حوزه کتابخوانی جایگاه خوبی ندارد و افزایش سرانه‌های کتابخوانی در این استان یک ضرورت است.


امام جمعه کرج در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه اهمیت و وجوب کتابخوانی بیان داشت: برای اصلاح فرهنگ عمومی باید کتاب نشر داده شود. باید انس با کتاب بیشتر شود به ویژه در حوزه تاریخ تا حافظه تاریخی بتواند در بزنگاه‌های انحراف و تحریف جهت‌دهی خوبی داشته باشد. یکی از کارهایی که دشمن می‌کند همین ایجاد تحریف در مورد وقایع تاریخی و چرایی و چگونگی آن‌هاست، توصیه می‌کنم جوانان عزیزمان با تاریخ انقلاب و دفاع مقدس و قهرمانان ملی و مذهبی خود آشنا باشند.


حضرت آیت الله حسینی همدانی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به منابع کودک تصریح کرد: بارها و در جلسات متعدد بیان داشتیم که نگارش کتاب کودک یک کار تخصصی است و هرکس نباید در این موضوع ورود کند. لوح سفید ذهن کودک با خواندن کتاب طرح می‌پذیرد و باید خیلی به آنچه در ذهن کودک حک می‌شود توجه داشت. آموزش و پرورش نیز نسبت به ایجاد زنگ کتاب در مدارس به ویژه مقاطع ابتدایی اهتمام داشته باشند تا کودکان ساعاتی را با کتاب مانوس شوند.

امام جمعه کرج اشاره‌ای نیز به وضعیت معیشت کتابداران داشت و گفت: مسائل رفاهی و اقتصادی این قشر از جامعه نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا این عزیزان نیز با فراغ بال  بتوانند نسبت به ترویج فرهنگ کتابخوانی و حضور علاقه‌مندان در فضای کتابخانه‌ها و توجه به کتابخوانی اقدام نمایند.
مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نیز در این مراسم ضمن تبریک ایام هفته کتاب و به ویژه روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار به کتابداران اظهار داشت: در ایامی که همه درگیر شرایط تحمیلی ویروس منحوس کرونا هستیم، وزیدن نسیم کتاب در فصل کتاب و کتابخوانی، روح‌بخش و امیدآفرین است.


وی در ادامه افزود: در شرایط کنونی لاجرم به حضور و فعالیت در فضاهای مجازی هستیم و باید از این بستر جهت ممانعت از قطع ارتباطات و ارائه خدمات به مخاطبین و علاقه‌مندان به حوزه کتاب بهتر و بیشتر بهره برد. از همینرو در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تلاش شد تا با ایجاد شبکه‌ کتابداران نسبت به آموزش مستمر و حضور پررونق کتابداران در عرصه فعالیت‌های مجازی اقدام شود و در شبکه کتابخوانان نهاد نیز هزاران هزار فعالیت و برنامه فرهنگی تولیدی همکاران درج و منتشر شده است.


معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی با اشاره به پیام رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار بیان داشت: تلاش دبیرکل محترم و مجموعه نهاد همواره بر ایجاد شرایط امن شغلی برای همکاران بوده است و در این مسیر با اتخاذ تمهیداتی و در حد وسع خود پیگیر رفاه حال همکارانمان هستیم. اگرچه با اقتصائات و محدودیتهایی مواجهیم اما با برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان مجلس و مدیران دستگاه‌های اجرای مرتبط امیدواریم بتوانیم طیب خاطر کتابداران و همکارانمان را در مجموعه نهاد فراهم آوریم.


رمضانی تصریح کرد: اگرچه هیچ چیز جای فضای حقیقی و دیدار چهره به چهره را نمی‌گیرد اما در شرایط کنونی نباید ارتباط با مخاطبان و کتابخوانان را از دست داد، بنابراین از همه همکارانم در مجموعه استان البرز درخواست دارم تا با همدلی، انسجام و همبستگی برای رسیدن به قله خدمت رسانی یاریگر هم باشند تا به فضل الهی در این فضا دچار گسست نشویم.هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در این مراسم با تبریک هفته کتاب به کتابداران و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی اظهار داشت:  این هفته فرصتی مضاعفی است تا علاوه بر توجه بیشتر به مقوله کتاب و کتابخوانی، بتوان از زحمات و تلاش‌های کتابداران و خادمان فرهنگ نیز تقدیر کرد. به ویژه در شرایط کنونی که با وجود قطع ارتباط حضوری مخاطبان با کتابخانه‌ها، همت کتابداران برای فعالیت در فضای مجازی موجب گردید تا همچنان حلقه ارتباط آحاد جامعه با کتاب برقرار بماند.


آشتیانی در ادامه با اشاره به برگزاری مجازی آیین استانی بیست و هشتمین دوره  هفته کتاب نیز ابراز امیدواری کرد به فضل الهی و با دعای مردم عزیز
برای ریشه کنی این بیماری، دوباره دورهمی‌های کتابخوانی و دیدارهای حضوری میسر گردد.


گفتگو با خانم دکتر زکیه مخمس از مدافعان سلامت و نقالی آیسان نصیری، عضو گروه شاهنامه‌خوانان البرز بخش‌های  دیگری از این مراسم بود.


در پایان برنامه نیز از برگزیدگان استانی بیست و هشتمین دوره هفته کتاب تجلیل شد:


در بخش فعالیت نمونه در فضای مجازی از خانم ‌ها: مریم امیرطزنجی، مسئول کتابخانه عمومی علامه حلی کرج و سمیه رستمی اصل، کتابدار بخش کودک کتابخانه امام باقر(ع) نظرآباد تقدیر شد.


پیمان شکری از کتابخانه عمومی یاس ماهدشت؛ نازنین فاطمه دستجردی، عضو برتر کتابخانه عمومی مهستان هشتگرد و ریحانه مصطفی زادگان، عضو کتابخانه عمومی اندیشه نظرآباد به عنوان اعضای کتابخوان برتر استانی تجلیل شدند.


ابوالفضل ارمندپور، سرپرست فرمانداری و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان نظرآباد؛ صادق زارعی پور، بخشدار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی بخش چهارباغ؛ ابوالفضل ذبیحی، خیّر کتابخانه‌ساز فردیسی و عباس قره‌حسنلو خیّر کتابخانه‌ساز ساوجبلاغی  نیز در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]