متون عمومي
1397/10/21 جمعه
1397/10/21 جمعه
1397/10/20 پنجشنبههمزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب؛؛ اولین کتابخانه کودک و نوجوان در ااستان البرز افتتاح شد همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب اولین کتابخانه کودک و نوجوان ااستان البرز در شهرستان فردیس افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، آیین افتتاح کتابخانه‌های عمومی المهدی(عج) و قاصدک(اولین کتابخانه کودک و نوجوان استان البرز) با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ایمانی، امام جمعه فردیس؛ هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان؛ خانواده معظم شهید مدافع حرم، هادی شریفی؛ سرهنگ بیژن جنتی، فرمانده نیروی انتظامی فردیس؛ مصطفی سعیدی سیرائی، شهردار فردیس؛ ناصر نورپور، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز فردیس و سایر مدعوین در سالن اجتماعات مسجد المهدی(عج) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پخش زنده و همزمان آن از فضای اسکای‌روم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ایمانی، امام جمعه فردیس ضمن تبریک هفته کتاب و تقدیر از متولیان و دست‌اندرکاران ساخت و تجهیز دو کتابخانه المهدی(عج) و قاصدک گفت: با توجه به تراکم جمعیتی بالای شهرستان فردیس، تعداد کتابخانه‌های عمومی موجود در این شهرستان پاسخگوی نیازهای مطالعاتی و کتابخوانی علاقه‌مندان کتابخوان فردیسی نیست و با اضافه شدن این دو باب کتابخانه، امیدواریم تاحدودی این موضوع مرتفع گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرستان فردیس اهالی کتابخوان بسیار دارد افزود: کتابخانه عمومی المهدی(عج) سالیان طولانی در خدمت اهالی کتابخوان این منطقه بوده است ولی مدتی بود که دیگر قابل استفاده نبود ولی به یمن تلاش‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و همت رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فردیس، بازسازی و تجهیز و مجدد در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت که جای بسی تقدیر دارد.

امام جمعه فردیس در ادامه با اشاره به فضای کتابخانه قاصدک نیز اظهار داشت: این کتابخانه برای اولین بار در استان ایجاد شده و قطعا با حضور مشتاقان و علاقه‌مندان مطالبه فضاهایی از این دست بیشتر خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین ایمانی در ادامه از خیّرین کتابخانه‌ساز برای مشارکت در ساخت و تجهیز کتابخانه‌ها دعوت نمود و ابراز امیدواری کرد:  استقبال از اینگونه فضاها، موجب رونق کتابخوانی به ویژه در بین کودکان و نوجوانان گردد و فضاهایی با منابع تخصصی گروه‌های مختلف جامعه بیش از پیش افزایش یابد تا شاهد حضور پرشور کتابخوانان در همه رده‌های سنی در کتابخانه‌های عمومی باشیم.

هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با اشاره به روایتی از امیرالمومنین علیه السلام که فرموده: «الْعِلْمُ مِنَ الصِّغَرِ کَالنَّقْشِ فِی الْحَجَر؛ یادگیری در کودکی مانند نقاشی و اثر گذاشتن بر روی سنگ است» بیان داشت:  هر آنچه از دوران کودکی فراگرفتیم، در ذهن ماندگار است، بنابراین ضرورت اشعاعه فرهنگ کتابخوانی از دوران کودکی و پرداختن به علم و آگاهی از سنین کودکی در اسلام همواره مورد تاکید بوده است.

آشتیانی تاکید کرد: افتتاح کتابخانه عمومی قاصدک با منابع و تجهیزات ویژه گروه سنی کودک و نوجوان همراه با جاذبه‌های بصری که فراهم شده، فرصت بسیار خوبی برای حضور کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتابخوانی است تا در فضایی جذاب و دلنشین، تجربه‌ی خوشی از خواندن را در ذهن به یاد سپارند و همگی ار برکات نسل کتابخوان در آینده نزدیک بهره‌مند شویم.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین فراررسیدن بیست و هشتمین دوره هفته کتاب را به عموم کتابداران، کتابخوانان و فعالین عرصه کتاب تبریک گفت و از زحمات و تلاش‌های دلسوزانه کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی تقدیر کرد.

در پایان مراسم نیز از عوامل و دست‌اندرکاران ساخت، تجهیز و تکمیل دو کتابخانه فوق تقدیر به عمل آمد و کتابخانه‌ها نیز توسط فرزند شهید مدافع حرم؛ هادی شریفی افتتاح شد.

گفتنی است کتابخانه‌های عمومی المهدی(عج) و قاصدک به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و با همکاری مدیریت شهری فردیس و هیأت امنای مسجد جامع المهدی، با صرف اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان پس از ۲۰ سال از ساخت آخرین کتابخانه در شهرستان فردیس به بهره‌برداری رسید و تا رسیدن به سرانه استاندارد کتابخانه بر اساس جمعیت موجود، به ۱۵ کتابخانه دیگر نیز در این شهرستان نیاز است. ساختمان کتابخانه المهدی(عج) با مساحتی بیش از ۲۵۰ مترمربع توسط هیات امنای مسجد جامع المهدی(عج) و دفتر امام جمعه شهرستان فردیس در اختیار اداره‌کل کتابخانه‌ها قرارگرفته که پس از تجهیز و نوسازی آماده گردید  و کتابخانه قاصدک نیز به عنوان اولین کتابخانه تخصصی کودک در استان البرز با مساحت ۱۵۰ متر مربع توسط شورای اسلامی و شهرداری فردیس بصورت حق انتفاع ۱۵ ساله در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز قرار گرفته و  تکمیل، تجهیز و آمادهسازی شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]