متون عمومي
1397/10/21 جمعه
1397/10/21 جمعه
1397/10/20 پنجشنبه


در نشست خبری سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مطرح شد؛ افتتاح اولین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان استان البرز در هفته کتاب سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در نشست خبری با اصحاب رسانه از افتتاح اولین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان روز سه‌شنبه در نشست خبری که در کتابخانه عمومی شهیدان نصیری به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب برگزار شد، با اشاره به فعالیت 69 باب کتابخانه فعال استان گفت: بر اساس این تعداد؛ در کرج 20 باب کتابخانه، در فردیس ۴ کتابخانه، در ساوجبلاغ 11 کتابخانه و نظرآباد ۹ کتابخانه و در شهرستان اشتهارد ۴ کتابخانه  وجود داردکه ۲۱ کتابخانه نیز  به صورت مشارکتی در سطح استان با مجوز نهاد کتابخانه‌های عمومی در حال فعالیت می‌باشد که همزمان با اعلام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به دلیل کرونا، فعالیت خود را در فضای مجازی ادامه می‌دهند.


اولین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان در البرز افتتاح می‌شود

وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های عمرانی در حوزه کتابخانه‌سازی در شهرستان‌های البرز پرداخت و تصریح کرد: علیرغم ظرفیت‌های موجود در البرز و بافت جمعیتی این استان، فعالیت ساخت و راه‌اندازی کتابخانه‌های جدید در این استان بسیار محدود است و برخی از پروژه‌ها نیز معطل و یا متوقف شده است در حالیکه باید این کار با سرعت و حمایت بیشتری انجام پذیرد.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی در ادامه با اشاره به ضرورت حضور خیّرین در امر کتابخانه‌سازی گفت: یکی از پروژه‌های خیّرساز در حال ساخت استان، در روستای عرب‌آباد خسروی است که توسط یکی از خیّرین، زمینی را به متراژ ۲۸۰ متر اهدا کرده و در یک طبقه کتابخانه با پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصدی در حال ساخت است و امیدواریم در اوایل سال ۱۴۰۰ مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

آشتیانی در مورد پروژه کتابخانه مهدی‌آباد چهارباغ نیز افزود: این کتابخانه در دو طبقه به متراژ ۶۸۰ مترمربع ساخته شده که با وجود پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی راکد مانده و این در حالیست که این منطقه هم‌جوار با دو زندان قزلحصار و ندامتگاه کرج و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی بالا، حتی یک مرکز فرهنگی ندارد و وجود پروژه فوق برای احیای فرهنگ این منطقه یک ضرورت لازم الاجراست.

این مسوول با بیان اینکه شهرستان طالقان فاقد کتابخانه است، ادامه داد: حدود سال 95 پروژه عمومی کتابخانه ای این شهر توسط شهرداری از محل تملک دارایی  استان به متراژ یکهزار و 95 متر مربع در 2 طبقه در حال ساخت بود و به پیشرفت 40 درصدی نیز رسید ولی بازهم متاسفانه به دلیل  عدم تزریق منابع مالی در سال 98، متوقف شد و اکنون با همکاری و مشارکت خیرین طالقانی در تلاش هستیم که مراحل تکمیلی پروژه را به پایان برسانیم .

آشتیانی همچنین از  افتتاح 2 باب کتابخانه در شهرستان فردیس همزمان  با هفته کتاب و کتاب‌خوانی نیز خبر داد  و افزود:  نخستین کتابخانه تخصصی استان البرز در حوزه کودک و نوجوان با عنوان" قاصدک "با متراژ ۱۱۲ مترمربع  با حدود ۶ میلیارد ریال اعتبار و کتابخانه عمومی  المهدی در طبقه فوقانی مسجد جامع این شهرستان  با متراژ ۲۵۴ مترمربع و حدود سه میلیارد ریال اعتبار افتتاح می‌شوند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز به پروژه کتابخانه  مشکین دشت  نیز  اشاره  کرد و گفت: این پروژه نیز توسط یک خیر به متراژ 280 متر و  با 35 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت  است و کتابخانه عمومی مقدس اردبیلی فردیس نیز توسط خیر دیگری در حال گسترش بناست.

وی ادامه داد: در حوزه شهرستان  کرج  نیز کتابخانه عمومی ماهدشت با متراژ یکهزار و 100 در 2 طبقه آغاز شده که حدود 55 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در شهرستان نظرآباد نیز کتابخانه عمومی امام جعفر صادق (ع) به علت قدیمی بودن باید تخریب و از نو ساخته شود. اما  به خاطر مسائل مالی متوقف شده است.

وی به وضعیت کتابخانه مرکزی البرز تحت عنوان باغ کتاب  اشاره کرد و گفت: این پروژه سال گذشته توسط شهرداری در پنج طبقه  به ابعاد 10 هزار متر مربع  کلنگ زنی شد که انتظار داریم با با جدیت شهرداری برای اجرای این پروژه بر طبق بازه‌ی زمانی تعیین شده، این باغ کتاب نیز تکمیل گردد. ساخت کتابخانه مرکزی در البرز نیاز اساسی شهروندان  بوده و  برای این پروژه اعتبار 55 میلیارد تومان توسط استانداری و شهرداری در نظر گرفته است.


کتابخانه‌های عمومی پاتوق فرهنگی و اجتماعی اهالی کتابخوان

آشتیانی کتابخانه‌ها را پاتوق فرهنگی و اجتماعی مردم در سطح شهر خواند و بیان کرد: ما سعی کردیم تا محیط کتابخانه‌ها را به‌گونه‌ای آماده کنیم که مردم بتوانند از این مجموعه بهره ببرند.

وی  با اشاره به شیوع کرونا از اسفندسال گذشته و تاثیر آن در روند فعالیت کتابخانه ‌ها اضافه کرد: از فروردین سال گذشته تا آبان سال جاری اقداماتی در حوزه فرهنگی  از قبیل فعالیت های ترویجی ،  نشست های کتابخوان برگزار شد که این کار با هدف اشتراک گذاری کتاب  های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب  بوده است.

این مسؤول ادامه داد: بر این اساس در بازه زمانی فروردین سال گذشته تا آبان امسال بالغ بر 390  نشست در سطح استان برگزار شده که بصورت مجزا 200 نشست در سطح کتابخانه استان، 180  نشست با مشارکت مدارس استان ،یک نشست تخصصی و یک نشست کتابخوانی مجازی را شامل می  شود که در مجموع 2 هزار و 300 نفر به معرفی کتاب پرداختند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان جلسات نقد و بررسی و رونمایی کتاب را  از دیگر کارهای انجام گرفته کتابخانه های ا لبرز در دوران کرونا عنوان کرد و گفت: با حضور اعضا ، کتابداران،اعضای محافل ادبی،منتقدین و اساتید دانشگاهها تعداد 12 عنوان کتاب در فضای مجازی مورد نقد، بررسی و  رونمایی قرار گرفته است.

وی  با بیان اینکه با توجه به فعال بودن بخش کودک اغلب کتابخانه ها در 6 ماهه دوم سال گذشته  هفت دوره قصه گویی را در سطح استان برگزار کرده اند، گفت: با توجه به مناسبت های تقویمی نیز بالغ بر 35 دوره نمایشگاه کتاب  موضوعی در تمامی کتابخانه های استان و 15 نمایشگاه کتابخانه ای کاریکاتور در سطح کتابخانه های شاخص برگزار شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های استان البرز ، برگزاری نشست های کتابخوان در بستر فضای مجازی ،تشکیل محافل ادبی در سطح شهرستان های تابعه و برگزاری جلسات آموزش نویسندگی ،شعرخوانی ، نقد و بررسی کتاب  را  ازجمله فعالیت های در حال اجرای حوزه فرهنگی برشمرد.

این مسؤول در ادامه به فعالیت های واحد تامین منابع این اداره کل را یادآور شد و گفت: خرید منابع برای کتابخانه قاصدک به تعداد سه هزار نسخه در مجموع با اعتبار 55 میلیون تومان ،جذب و خرید و ارسال 2 میلیون و 500  هزا رتومان کتاب از محل خیرین برای کتابخانه ها ی روستای نظر آباد از جمله کارهای انجام گرفته است.

آشتیانی خاطر نشان کرد : بر این اساس می توان سرانه موجودی منابع به نسبت به جمعیت  استان به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 40 نسخه شامل می  شود  که  در مجموع طی بازه یکساله ( از آبان سال 98 تا آبان امسال) 101 میلیون تومان خرید منابع انجام گرفته است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]