فهرست

اخبار شهرستان‌ها

همزمان با هفته کتاب؛

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه کرج بود

حسین ذکریاپور رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه در مصلای نمازجمعه کرج حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، حسین ذکریاپور رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه در مصلای نمازجمعه کرج حضور یافت.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی کرج با اشاره به ایام گرامیداشت هفته کتاب اظهار داشت:  بیست و نهمین دوره هفته کتاب امسال با شعار (جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم) آغاز شده و کتابخانه‌های عمومی استان و شهرستان کرج در این هفته با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی ترویجی میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی می‌باشند.

ذکریاپور در ادامه با بیان اهمیت مطالعه و علم اندوزی در سخنان بزرگان دینی گفت: در آموزه‌های دینی ما کسب دانش همواره فضیلتِ مورد تاکید بوده است، دین مبین اسلام برای مطالعه و کتابخوانی و کسب علم ، ارزش و اعتبار خاصی قائل شده است. اهمیت کتابخوانی در اسلام به‌ قدری است که معجزه پیامبر اکرم(ص)، کتاب بوده است و اولین آیاتی هم که بر پیامبر(ص) نازل شده با امر به خواندن و قسم به قلم بوده است و بدین ترتیب نقطه‌ آغاز رسالت و دعوت اسلامی بر همین مبنا شکل گرفت.
 
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج افزود: یکی از مسائلی که در قرآن کریم به آن پرداخته شده و ما را به آن فراخوانده است، اصل قرائت و خواندن است. اساسا شروع بعثت پیامبر اکرم(ص) بر اساس آیات سوره علق با فرمان به خواندن شروع می‌شود. خداوند به رسول اکرم(ص) فرمود: «اقرَأْ  اقرا و اقرا ..... سه بار فرمود که بخوان. در جنگ بدر نیز یکی شروط پیامبر برای آزادی اسرا باسواد کردن 10 مسلمان توسط اسرا بوده است.
 
وی با بیان برخی از سخنان مقام معظم رهبری هم در باب اهمیت مطالعه اظهار داشت: رهبری بارها و بارها به ضرورت توجه به کتاب و کتابخوانی توصیه کرده‌اند که برخی از این موارد عبارتند از: «كتاب يكى از ارزشمندترين فرآورده‏هاى بشرى و گنجينه‏ ى بزرگترين ثروت‌هاى بشر، يعنى دانش و تحقيق است» / «كتاب، دروازه‏‌اى به سوى جهان گسترده‌ى دانش و معرفت است» / «دين و دنياى بشر و جسم و جان انسان، به بركت كتاب تأمين و تغذيه مى‏شود»/ «براى يك ملت، خسارتى بزرگ است كه افراد آن، با كتاب سر و كارى نداشته باشد» در جایی دیگر نیز می فرمایند: من مى‏ گويم بايستى جوانان، پيران، مردان، زنان، شهريها، روستاييها و هر كسى كه با كتاب مى‏تواند ارتباط برقرار كند، بايد كتاب را در جيبش داشته باشد و تا يك جا بيكار نشست - مثل اتوبوس، تاكسى، مطب  و در خانه به هنگام اوقات فراغت - كتاب را دربياورد و بخواند. همه این سخنان گرانمایه و احادیث و آیات نورانی دلیل بر اهمیت کتاب و کتابخوانی در پیشرفت زندگی جوامع و در فرد فرد جامعه را نشان می دهند که باید با کمک هم و در جهت اعتلا و پیشرفت ایران اسلامی تمام سعی و تلاشمان، یکپارچه در طبق اخلاص قرار دهیم  تا سرانه های مطالعه و کتابخوانی را در استان و شهر عزیزمان را بالا ببریم انشالله.

ذکریاپور به میزان سرانه زیربنایی در شهرستان کرج نیز اشاره‌ای داشت و تصریح کرد: شهرستان کرج دارای 20 باب کتابخانه ( به ازای هر 100 نفر، یک متر مربع فضای کتابخانه‌ای)  است و این در حالیست که می بایست تا افق 1404حداقل این مقدار به هشت برابر افزایش یابد.
وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج بیان داشت: حضور کتابداران بر سر مزار شهدا و تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل و انقلاب و شهدا، دیدار و بازدید مسولین استانی و شهرستانی از کتابخانه های عمومی و بررسی مشکلات کتابخانه ها، افتتاح اولین بخش ناشنوایان  کتابخانه‌های عمومی استان البرز در کتابخانه علامه حلی کرج ، ثبت نام رایگان در کلیه کتابخانه های عمومی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی ، بخشش جرایم دیرکرد  کتاب  اعضا کتابخانه در هفته کتاب، برگزاری نقد و رونمایی  کتاب، برگزاری نشست های کتابخوان با همکاری ادارات و ارگان ها  از جمله اداره آموزش و پرورش، اجرای طرح پویش ملی اهدای کتاب اهدای دانایی با شعار «کتاب را همنشین خانواده‌های ایرانی کنیم»، برگزاری کارگاهای مختلف از جمله آشنایی با ابزارهای نوین خواندن، برگزاری شب شعر با موضوع کتاب و کتابخوانی ، فعالیت بخش کودک با برنامه های متنوع مختص این سنین از جمله جمع خوانی قصه گویی نقاشی در کلیه کتابخانه ها، برگزاری همایش تقدیر از کتابداران و اعضا فعال کتابخانه های عمومی  در هفته کتاب، برگزاری نمایشگاه کاریکاتور کتاب با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج در تلویزیون های شهری کرج، برگزاری و تمدید جشنواره کتابخوانی رضوی با مسابقات متنوع در سنین مختلف  تا پایان آذر ماه، برگزاری دوره های ویژه روانشناسی از بین بردن استرس آزمون کنکور برای اعضا کتابخانه های عمومی، اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع با همکاری ادارات و نهادهای فرهنکی در سطح شهرستان بخشی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در این هفته است.

وی در ادامه به موضوع انتخاب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج به عنوان انجمن برتر کشوری نیز اشاره‌ای کرد و از تعامل شهرداری جهت ادامه پروژه ساخت کتابخانه مرکزی البرز خبر داد
.


رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج با تبریک انتصاب استاندار جدید البرز اظهار داشت: امیدواریم با درایت و دغدغه‌مندی جناب آقای عبداللهی استاندار البرز، مسائل کتابخانه‌های عمومی به ویژه در حوزه تکمیل پروژه‌های کتابخانه‌ای و رفع موانع کتابخانه‌های عمومی  استان مرتفع شده و شاهد تحولات بنیادین در حوزه فرهنگی البرز باشیم.

ذکریاپور در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر مجدد از حمایت‌های بی‌دریغ حضرت آیت‌الله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان، رهنمودها و حمایت‌های معنوی ایشان از مجموعه کتابخانه‌ها را، راهگشا و موجب دلگرمی همکاران برشمرد
.
كلمات كليدی : نماز جمعه کرج , حسین ذکریاپور , رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان کرج , هفته کتاب , بیست و نهمین دوره هفته کتاب
نسخه قابل چاپ