فهرست

گفت و گو

مسئول کتابخانه عمومی شهیدان نصیری بیان داشت؛

شعر طنز با نگاه خاص شاعر تفکرآفرین است

لیلا حضرتی، مسئول کتابخانه عمومی شهیدان نصیری و از شاعران البرزی همزمان با اجرای پویش ادبی «اقتراح ماسک»، این پویش را به دلیل بهره‌گیری از زبان طنز در فرهنگ‌سازی موثر ارزیابی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، لیلا حضرتی، مسئول کتابخانه عمومی شهیدان نصیری و از شاعران البرزی همزمان با اجرای پویش ادبی «اقتراح ماسک»، این پویش را به دلیل بهره‌گیری از زبان طنز در فرهنگ‌سازی و ترغیب عمومی جامعه موثر ارزیابی کرد.

لیلا حضرتی، شاعر البرزی در گفتگو با روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه های عمومی البرز، اظهار داشت: زبان شعر به جهت شیرینی و دلنشینی در صورت برخورداری از محتوا و مضمون مناسب در نقش نقد و اعتراض و یا حمایت در موضوعات مختلف اجتماعی، می‌تواند تاثیرگذاری فراوانی بر روی مخاطب داشته باشد؛ شعر طنز در این میان با نگاه خاص شاعر، در مواجهه با رویکردهای درست و یا نادرست جامعه، با بزرگ‌نمایی و اغراق در تعریف رفتار صحیح و یا اشتباه، به صورتی نامحسوس تفکرآفرین است.

وی در ادامه به نقش برجسته شاعران و نویسندگان فرهیخته در فراز و فرودهای اجتماعی، سیاسی و ... اشاره‌ کرد و افزود: بی‌گمان در بحران کنونی که سلامت همه افراد جامعه به خطر افتاده است بیش از پیش نیازمند ابزارهای مختلفی جهت همراه کردن عموم جامعه برای رعایت مقررارت بهداشتی هستیم و این همدلی و همراهی، رسالت بزرگی را بر شانه اهالی هنر جامعه نهاده است.

حضرتی تاکید کرد: زبان شعر، نزدیک ترین زبان به مخاطبان است که با بهره‌مندی از آن می‌توان دست به آفرینش جریان‌های ادبی ماندگار و سازنده‌ای زد و جامعه را به سمت تفکر و سلامت سوق داد. پویش «اقتراح ماسک» که به همت محافل ادبی کشور در حال برگزاری است یکی از برنامه‌هایی است که بی‌تردید در حمایت معنوی از تلاش و زحمات کادر مهرآفرین درمان نقش موثری دارد.

این شاعر البرزی در ادامه تصریح کرد: از آنجا که شعر، حرف دل است و بی گمان بر دل می نشیند. پس کلام شیرین شعر با طعم طنز در این پویش ادبی هموطنان ما را بیشتر به سمت مراقبت از خودشان با رعایت اصول بهداشتی سوق خواهد داد و با این اتفاق دلچسب، به لطف حق، شانه‌های خسته اما قدرتمند عزیزانمان در میدان درمان و سلامت استوارتر خواهد بود. از جهتی دیگر این پویش بستر مناسبی است برای استعدادهای بسیار خوب و نهفته در دل مجموعه کتابخانه‌ها که بروزشان در این عرصه، موجب شناسایی و حضورشان در جمع محافل ادبی خواهد بود.

مسئول کتابخانه عمومی شهیدان نصیری در خاتمه با اشاره به برخی اشعار اثرگذار سروده شده، بیان داشت: اشعار زیبای شاعران و علاقه‌مندان به شعر، نشان از نگاه عمیق و ظریف و تعهد آنان به جامعه است که این رویداد پسندیده جای بسی تحسین دارد.

بخشی از ابیات ارسالی لیلا حضرتی، شاعر البرزی به پویش ادبی «اقتراح ماسک»:

عراقی و حضرتی

بـه طـواف کعبه رفتـم به حــرم رهـم ندادند

که تو بی ماسـک چـرایی و درون خانـه آیـی


امیرخسرو دهلوی و حضرتی


نمـی گویم به وصـل خویـش شادم، گاه گاهـی کن
تو شـــهد خـنده را با ماســـــک در جام نگاهــی کنسعدی و حضرتی

معشـوق مـن است، آن کـه بـه نزدیک تو زشـت است
او ماســــک زده شــــک نکنیــد اهـــل بهشـــــت اســت
 

حضرت حافظ و حضرتی
نـگار مـــن که به مکتــب نرفــت و خـــط ننوشـــت
برای خاطـر جان، ماســک روی ماســک زده است


حضرت حافظ و حضرتی

ای که بی ماســک از این کوچـه مـا می گـذری
برحـــذر باش کـه ســــــــر می شکــند دیــوارش


حضرت مولانا و حضرتی

خُنُـک آن دم که نشستیم در ایـوان، مـن و تو
من و تـو ماســک زده، خنـده پنهـان، من و تو


حضرت مولانا و حضرتی

نیســـت نشــان زنـدگـــی، تـا نرســــد نشــان تـــو
جان مـن و تـو بسـته است، به ماســک بر دهان تو


حضرت حافظ و حضرتی

مرا عهـدی است با جانان که تا جان در بـدن دارم
به من ماسـکـــی که او داده، همیشه بر دهــن دارم