منو

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار برگزيده

همزمان با هفدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛

طرح کتابخانه‌گردی در استان البرز برگزار شد

همزمان با هفدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طرح کتابخانه‌گردی در استان البرز اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، همزمان با هفدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم کتابخانه‌گردی با حضور نادر بیننده، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز؛ مریم اسماعیلی‌فرد، مدیرکل بانوان و خانواده استانداری؛ ابوالقاسم سلیمانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ داریوش مردانی، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان کرج؛ جواد شاکر، بخشدار مرکزی کرج؛ حسین قهرمان‌پور، رئیس شورای اسلامی شهرستان کرج؛ قربانعلی مصطفایی، نمایندگی آستان قدس رضوی البرز؛ دکتر حمیدرضا  جدیدی، از نویسندگان برجسته استان؛ خسرو عباسی، نویسنده مطرح استان و کشوری، عباس قره حسنلو، خیّر کتابخانه‌ساز؛ اهالی رسانه و سایر مسئولین استانی در کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج برگزار شد.مریم اسماعیلی‌فرد، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این مراسم بیان داشت: کتاب،یکی از ابزارهای تفکر و تعالی انسانی است . مطالعه و کتابخوانی، عنصر اصلی برای پیشرفت فرهنگ و تمدن است. اگر بخواهیم از تجربه گذشتگان بهره ببریم و با اندوخته‌ای از دانش، مسیرهای روشنی برای آینده ایجاد کنیم، باید کتاب بخوانیم و هرچه کتاب‌های بیشتری بخواهیم به همان میزان گام‌های رو به جلوتری خواهیم داشت
.


وی در ادامه با اشاره به جایگاه مادران در تربیت نسل‌های آینده گفت: مادران کتابخوان بی‌تردید فرزندان کتابخوانی هم خواهند داشت، هرچه مادران بیشتری در کتابخانه‌ها حضور یابند، کتابخوانی آیندگان نیز ضمانت بیشتری خواهد داشت.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در ادامه اظهار داشت: امروز شنیدیم که کتابخانه ها سرویس های خوبی را برای علاقه مندان به کتابخوانی ارائه داده است، طرح پیک کتاب، خدمات مرجع مجازی و فعالیت ‌های گسترده‌ای که در بستر فضای مجازی در حال اجراست نویدبخش تحول خوبی در عرصه ارائه خدمات کتابخانه‌های عمومی است.

هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در حاشیه این مراسم و در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح ملی کتابخانه‌گردی همزمان با سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: طرح کتابخانه‌گردی چند سالی است که با هدف آشنایی مسئولین، مقامات، اهالی فرهنگ و ادب و عموم مردم با فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی اجرایی می‌شود
.


وی در ادامه افزود: امسال نیز این طرح با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در شهرهای با وضعیت زرد و نارنجی برگزار می‌شود که طی آن در استان البرز سه کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج، امام باقر(ع) نظرآباد و قاصدک فردیس به عنوان کتابخانه‌های معین، آماده میزبانی از علاقه‌مندان و مهمانان جهت معرفی فعالیت‌ها و خدمات کتابخانه‌ای می‌باشند.

آشتیانی در ادامه با بیان برخی فعالیت‌های صورت گرفته در کتابخانه‌های عمومی در دوران کرونا همچون برنامه‌های محافل ادبی استان، نشست‌های کتابخوانی، معرفی کتاب و کارگاه‌های آموزشی اظهار داشت: اگرچه شیوع ویروس کرونا مشکلاتی را در سطوح مختلف ایجاد کرد و موجب تعطیلی موقت کتابخانه‌های عمومی در مناطق نارنجی و قرمز شد اما به یمن تلاش و همت کتابداران ارائه خدمات ترویجی و فرهنگی در بستر فضای مجازی همچنان ادامه دارد. دو طرح پیک کتاب و خدمات مرجع مجازی نیز از جمله فعالیت‌های خوب و مورد استقبال است که در تعدادی کتابخانه‌های منتخب استان در حال اجراست و امیدواریم بتوانیم دامنه ارائه این خدمات را بیش از پیش گسترش دهیم.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه طی شش ماهه گذشته، سه باب کتابخانه جدید در استان افتتاح و به مجموعه فضاهای کتابخوانی افزوده شده است تصریح کرد: کتابخانه عمومی استاد شهریار شهرچهارباغ نیز چهارمین کتابخانه‌ای است که در سالجاری با همکاری و تعامل شهرداری چهارباغ تا پایان هفته افتتاح و آماده استفاده علاقه‌مندان به کتابخوانی خواهد بود.

در این برنامه، مهمانان، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف کتابخانه، بازدید ویژه‌ای از بخش نابینایان این کتابخانه داشتند و در گفتگو با کتابدار این بخش، با خدمات آن برای اعضای نابینای استان آشنا شدند.

در بخش دیگری از این مراسم نیز که با هدف آشنایی با فعالیت‌های شاهنامه‌خوانی و نقالی ویژه کودکان و نوجوانان کتابخانه امیرکبیر صورت پذیرفت، اجرای نقالی توسط سلنا محمودی، عضو پنج ساله نقال کتابخانه بود.

گفتنی است در حاشیه این برنامه نیز طرح پویش درخت‌یاری اجرا و تعدادی نهال به یادبود شهید مدافع حرم، حجت الاسلام والمسلمین مجید سلمانیان در حیاط کتابخانه عمومی امیرکبیر کاشته شد.