فهرست

اخبار برگزيده

همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار دل‌ها برگزار شد؛

نشست کتابخوان تخصصی «بصیرت فاطمی»

همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار دل‌ها؛ شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدشان و در آستانه اربعین شهید هسته‌ای؛ محسن فخری‌زاده، نشست کتابخوان تخصصی «بصیرت فاطمی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، همزمان با اولین سالگرد شهادت سردار دل‌ها؛ شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدشان و در آستانه اربعین شهید هسته‌ای؛ محسن فخری‌زاده، نشست کتابخوان تخصصی «بصیرت فاطمی» همراه با رونمایی از پوستر شهیدان علم(معرفی شش کتاب با محوریت شهدای هسته‌ای) و کتاب «سالار زینب؛ زندگینامه شهید احمدی وادی‌خیل» با حضور کتابداران و کتابخوانان به صورت مجازی و از طریق فضای اسکای‌روم برگزار شد.

در این مراسم شش کتاب توسط کتابداران البرزی معرفی و به اشتراک گذاشته و از پوستر شهیدان علم تولید شده توسط واحد منابع اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و کتاب «سالار زینب» نوشته صغری سرفلاح، مسئول کتابخانه عمومی امام جواد(ع) روستای احمدآباد رونمایی شد. شعرخوانی لیلا حضرتی از شاعران البرز نیز بخش دیگری از این مراسم بود.معرفی کتاب «استاد» توسط مریم بابازده، مسئول کتابخانه عمومی فاطمیه

مریم بابازاده با ارائه توضیح مختصری از زندگانی شهید دکتر مجید شهریاری، به برخی فعالیت‌های علمی این شهید اشاره کرد و بیان داشت: کتاب «استاد» نوشته فاطمه شایان پویا، در واقع خرده روایت‌هایی است کوتاه و موجز از دانشجویان، همکاران، دوستان و خانواده این شهید هسته‌ای که در فضایی ساده و صمیمانه، ویژگی‌های شهید را هم در عرصه علم و دانش و هم در عرصه زندگی و اخلاق نقل می‌کند.

کتاب در قالب چند سکانس تقسیم‌بندی شده است که سکانس اول آن با خاطره‌ای از دختر شهید آغاز و آخرین مطلب از سکانس آخر نیز با خاطره دیگری از وی پایان می‌پذیرد. ساده زیستی، صمیمیت، تواضع، خوش رفتاری، احساس مسئولیت و ایمان شهید در جای جای کتاب مشهود است. سراسر زندگی ایشان با معنویت عجین بوده و تقیّد ویژه‌ای به  نماز اول وقت داشته و همواره می‌گفتند: «باید خود را در مسیر نسیم‌های رحمت الهی قرار دهیم». در یاد دادن علم به دیگران هرگز بخل نداشتند و با رویی گشاده هرآنچه را می دانستند در اختیار دیگران قرار میدادند بی هیچ مزد و منتی.


معرفی کتاب «خاتم سلیمانی»، توسط سمیه رستمی، کتابدار کتابخانه عمومی امام باقر(ع)

سمیه رستمی در معرفی این کتاب گفت: کتاب «خاتم سلیمانی» توسط انتشارات انقلاب اسلامی در ۷۲ صفحه به مناسبت چهلمین روز شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی نوشته و چاپ گردیده است. این کتاب شامل مجموعه تصاویر کمتر دیده شده از شهید بزرگوار و بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت و منش این چهره بین المللی مقاومت هست.
وی در ادامه افزود: ابتدای کتاب با متنی مزین شده به دستخط رهبر انقلاب شروع شده است. در مقدمه کتاب نیز اشاره شده که شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس پیام های زیادی برای مردم جهان داشته به طوری که ایام شهادت و تشییع پیکر مطهر این شهدای عزیز یوم الله نامگذاری شده و در جاودانه تاریخ موثر و پایدار خواهد ماند. جناب آقای مختارپور، دبیر کل محترم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در تدوین این کتاب مشارکت داشته است. در پایان کتاب آمده است: اگرچه فقدان سردار عزیز و فداکار ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و پیروزی نهایی، کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ تر خواهد کرد.کتاب حاج قاسم(جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی)، توسط کبری حیدری، کتابدار کتابخانه عمومی قلم

کبری حیدری در معرفی کتاب حاج قاسم با بیان اینکه کتاب دربردارنده‌ی سخنرانی‌ها و خاطرات سردار شهید سلیمانی از دوران دفاع مقدس است بیان داشت: مطالب کتاب براساس توالی زمانی گنجانده است و در ابتدای کتاب یک زندگی نامه خودنوشت از سردار عزیز وجود دارد که مربوط به دوران ابتدایی حضور ایشان در جبهه می باشد.
وی ادامه داد:  در بخش های دیگر کتاب، از سخنرانی ها و خاطرات در عملیات های والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ استفاده شده است. همچنین کتاب دارای ۸۰ عکس رنگی است که از مقاطع مختلف زندگی شهید سلیمانی می باشد. در پایان کتاب نیز، ترجمه یک مقاله خارجی در ارتباط با سردار سلیمانی منتشر شده توسط یکی از پژوهشکده های سیاسی امریکا درج شده است.معرفی کتاب «شهید علم؛ دفتر دوم» توسط فاطمه کیوانی، مسئول کتابخانه عمومی غدیر

فاطمه کیوانی گفت: کتاب «شهیدان علم؛ دفتر دوم» نوشته سید محمدحسین حسینی و درباره نخبه‌ی شهید داریوش رضایی نژاد است. این کتاب شامل خاطرات خانواده، دوستان، همکاران و همکلاسی‌های این شهید بزرگوار هست و در لابلای این خاطرات می‌توان به خصوصیات بارز اخلاقی این شهید نیز پی برد که از آن جمله به مسولیت پذیری، تواضع، توجه ویژه به خانواده و انفاق چه در عرصه علمی و چه در حوزه مالی می‌توان اشاره داشت. در فصل بعدی کتاب نیز گزارشی از دیدارصمیمی رهبر معظم انقلاب از خانواده شهید می باشد و کتاب با مقاله های علمی و عکس‌های شهید بزرگوار از دوران نوجوانی تا زمان قبل از شهادت خاتمه می‌یابد.کتاب «ذوالفقار» توسط زینب عظیمی، مسئول کتابخانه عمومی استاد محمدی اشتهاردی

زینب عظیمی در معرفی کتاب ذوالفقار گفت: این کتاب شامل خاطرات شفاهی حاج قاسم سلیمانی و به قلم روان علی اکبری مزد آبادی است. خاطراتی از سردار در طول مدت حضورش در هشت سال دفاع مقدس و سپاه قدس، خاطرات او با رهبری و شهیدانی همچون احمد کاظمی، حاج احمد متوسلیان، حسن باقری و برادران باکری است.
وی افزود: حاج قاسم در سال ۱۳۸۷ از طرف مقام معظم رهبری به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد و این، زمانی بوده که داعش تا نزدیکی‌های حرم حضرت زینب(س) رسیده بود. قابل ذکر است که ذوالفقار عالی ترین نشان نظامی است که از طرف مقام معظم رهبری به حاج قاسم اهدا می شود.معرفی کتاب «سالار زینب» توسط صغری سرفلاح، مسئول کتابخانه عمومی امام جواد(ع)
صغری سرفلاح؛ نویسنده کتاب به بیان علت نگارش کتاب اشاره کرد و بیان داشت: کتاب «سالار زینب»، درباره زندگانی و احوالات شهید احمد وادی‌خیل از شهدای روستای احمدآباد و از زبان خواهر و دوستان و خانواده این شهید عزیز است. اولین آشنایی من با این شهید مربوط به دوران کودکی من و مراسم بازگشت پیکر مطهر شهید به روستا بود. از همان زمان همواره علاقه‌مند بودم برای پاسداشت یاد و خاطره این شهید بزرگوار کاری انجام دهم که به لطف خداوند و مدد خود شهید توفیق نگارش این کتاب را یافتم.


شعرخوانی توسط لیلا حضرتی، مسئول کتابخانه عمومی شهیدان نصیری و از شاعران البرزی که با قرائت غزلی در وصف سردار دل‌ها، حال و هوای دیگری به این نشست بخشید:


اگر چه یک بغل خورشید را در آسمان داری
ولی در خانه های ما به هر دل آشیان داری

همیشه رسم خوبان مهربانی های بی پایان
شما با این همه طوفان چه قلب مهربان داری

خودت سردار شعر و شاهد و شهدی ولی آقا
همیشه یادگاران شهیدان را نشان داری

همه مهری و بارانی و خورشید زمستانی
چه گوهر های نابی را به بازار جهان داری

من این آرامشم را سخت مدیون شما هستم
که از هر چه بلا این سرزمین را در امان داری

برای ماندنت سهم زمین در عاشقی کمتر
بگو از آینه ای دل بگو چه بر زبان داری

میان شعله های رفتنت ما سوختیم اما

چه آرامش شما در کوچه های شامیان داری

دل ما گر چه طوفانی ولی سهم شما باشد
هر آنچه توشه از مهر و ز ارباب جهان داری

گفتنی است در پایان برنامه نیز از کتاب «سالار زینب»  و پوستر «شهیدان علم» رونمایی شد.