همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد؛ عصر خاطره؛ در امتداد عاشورا همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ویژه برنامه «عصر خاطره؛ در امتداد عاشورا» در فرهنگسرای امام علی(ع) ساوجبلاغ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، همزمان با ایام گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ویژه برنامه «عصر خاطره؛ در امتداد عاشورا» با حضور محمود بهمنی، نماینده مردم ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد در مجلس؛ حجت الاسلام و المسلمین روح الله مختاری، امام جمعه ساوجبلاغ؛ ابوالقاسم پالیزگیر، فرماندار ساوجبلاغ؛ احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ اصغر ناصرخیل، بخشدار مرکزی؛ علی معدنی پور، معاون مدیرکل کتابخانه‌ها؛ جمعی از خانواده معظم شهدا؛ جمعی از رزمندگان دوران  هشت سال دفاع مقدس؛ شاعران آئینی و علاقه مندان به مکتب عاشورا برگزار شد.
 


در این مراسم، احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن عرض خیرمقدم و تبریک هفته دفاع مقدس به حضار به ویژه خانواده‌های معظم شهدا اظهار داشت: امروز اقتدار، امنیت، آرامش و صلابت ایران اسلامی مدیون غیورمردانی است که جان شیرین خود را در طبق اخلاص گذاشتند و با نثار آن انقلاب و ایران اسلامی را تا همیشه‌ی تاریخ بیمه کردند.

وی ادامه داد: پیوند عمیق انقلاب اسلامی ایران با نهضت عاشورای حسینی ناگسستنی است و دلاورمردی‌های مردان ایران اسلامی به خاطر پیروی از همین مکتب سرخ تشیّع بود که توانست هشت سال در یک جنگ نابرابر و با کمترین امکانات و تجهیزات نگذارد شاکله‌های نوپای انقلاب اسلامی از هم بگسلد.

هراتی با بیان اینکه خداوند به پاس این مردانگی، نه تنها شهدا را مایه افتخار و مباهات ایرانیان، بلکه مایه افتخار برای همه آزاد مردان مسیر مقاومت و ایستادگی نیز قرار داده است،  تصریح کرد: فرزندان رشید انقلاب توانسته‌اند با دانش و بصیرت به برترین تجهیزات و تکنیک‌های نظامی روز دنیا دست یابند و از رقبای خود چندین پله نیز جلوتر بروند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در ادامه افزود: معمار کبیر انقلاب فرموده اند: «انقلاب اسلامی، ابهت دو ابر قدرت غرب و شرق را خواهد شکست» و در جایی دیگر بیان داشتند «ما این انقلاب را به جهان صادر خواهیم کرد»، و همین جوانان دیروز و امروز؛ شهدای عظیم الشان هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم با همه وجود برای تحقق این کلام امام(ره) ایستادند و امروز شاهد عجز و ناتوانی استکبار و صهیونیست در برابر کشورهای مسلمان هستیم.

هراتی گریزی نیز به بخشی از صحبت‌های یکی از نظریه پردازان غربی زد و با اشاره به اینکه در همان زمان جنگ فوکویاما گفته بود: «انقلاب اسلامی ایران دو بال دارد یک بال، فرهنگ سرخ شهادت برگرفته از قیام عاشورا و یک بال، فرهنگ سبز مهدویت و تا زمانی که این دو در ایران جاری و ساری است نمی توان با انقلاب اسلامی مقابله کرد چون شیعه در انتظار عدالت به سرمی برد و امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست ناپذیر است» عنوان کرد: همه اینها نشان از راه حق محورانه این انقلاب دارد.

هراتی با اشاره به اینکه اگر ما می‌توانیم با اقتدار از گذشته صحبت کنیم و به آن ببالیم، همگی مرهون یکدلی، وحدت ملت و مسئولین برای رسیدن به یک هدف واحد بوده است، خاطر نشان شد: امروز نیز بی‌تردید همین اتحاد و استقامت و پایداری در برابر استکبار جهانی، انشاالله ما را به افق  متعالی مهدویت خواهد رسانید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در خاتمه با تقدیر از میزبانی اداره کتابخانه‌های عمومی ساوجبلاغ برای برگزاری این مراسم اظهار داشت: کتاب نقش بسزایی در ماندگاری و انتقال فرهنگ و رویدادهای مهم تاریخی و اجتماعی دارد، همچنانی که جوانان دیروز فلسفه قیام عاشورا را از کتب بزرگان دینی کسب کرده و با شهادت خود فصلی دیگر به کتاب تاریخ پرافتخار شیعه اضافه کردند، جوانان امروز نیز با پیروی از آرمان‌های شهدا و مطالعه کتاب‌های دفاع مقدس مسیر روشن آگاهی و بصیرت را با صلابت ادامه خواهند داد.
 


در ادامه مراسم، محمود بهمنی، نماینده مردم ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد در مجلس با اشاره به خاطره‌ای از سال‌های ابتدایی جنگ بیان داشت: ما در شهریور 59 وارد یک جنگ ناخواسته شدیم و هنوز تب و تاب انقلاب و فشار گروه‌های مختلف و معاند داخلی و خارجی از سر انقلاب کنار نرفته بود که سایه سنگین جنگ نیز فشار مضاعفی را به این انقلاب و مدافعان آن ایجاد کرد، اما سربازان رشید سپاه اسلام با پیروی از مکتب عاشورا و الگوگیری از یاران وفادار اباعبدالله الحسین(ع) با همه وجود پای امام خود ماندند و با خون خود تا کنون آن نهال نوپا را به این درخت تنومند و ریشه دار تبدیل کرده‌اند.

بهمنی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی افزود: چهل سال است این انقلاب با انواع حوادث تلخ و شیرین کوله بار تجربیات خود را پر کرده و امروز نیز با همراهی و همدلی مردم و مسئولین از این برهه تاریخی با سربلندی عبور خواهد کرد و نتیجه این استقامت و پیروی از فرهنگ شهادت را به فضل الهی خواهد دید.
 


 

در بخش دیگری از این مراسم، النا میرزائی، نقال کودک و عضو کتابخانه عمومی امیرکبیر با اجرای جذاب و دلنشین نقالی حماسی با موضوع «بهشت ایراندخت» تحسین همگان را برانگیخت.


در ادامه، حاج عباس کیایی و حاج محمد سمائی از رزمندگان سرافزار دوران هشت سال دفاع مقدس با  بیانی شیوا به روایت خاطرات خود و همرزمان شهیدشان پرداختند و فضای مراسم را با عطر شهدا آکندند.

 

گفتنی است شعرخوانی شاعران خوش ذوق آئینی همچون؛ محمد یوسفی، علی بلخی و خانم سادات حسینی نیز به نوبه خود حال و هوای دیگری به این مراسم معنوی بخشیده بود. 


 

در خاتمه مراسم نیز ضمن تقدیر از رشادت‌های دو رزمنده پرافتخار استان، حماسه‌سرایی کودک نقال و شعرخوانی شاعران آئینی، حضار از نمایشگاه عکس دفاع مقدس بازدید کردند.
 

 [PageVisit]