با حضور نماینده مجلس برگزار شد؛ جلسه هم‌اندیشی با محوریت بررسی راهکارهای توسعه فضاهای کتابخانه‌ای با حضور نماینده، مجلس، جلسه هم‌اندیشی با محوریت بررسی راهکارهای توسعه فضاهای کتابخانه‌ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، جلسه هم‌اندیشی با محوریت بررسی راهکارهای توسعه فضاهای کتابخانه‌ای به ویژه موضوع امکان‌سنجی بهره‌برداری عمومی از دو کتابخانه واقع در مدارس قلم‌چی شهرستان‌های کرج و نظرآباد با حضور محمدجوادکولیوند، نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی؛ احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ غفور قاسم‌پور؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج؛ محمدرضا اسپرورین، رئیس هیئت مدیره مجمع خیّرین مدرسه‌ساز؛ حسن مهرانی، مدیرعامل مجمع خیّرین مدرسه‌ساز؛ فرشته فهمیده، معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان؛ کاظم قاسمی، معاون امور کتابخانه‌های اداره‌کل؛ میثم شیخ‌حسنی، رئیس اداره امور همکاری‌های اداره کل و سایر کارشناسان ستادی در دفتر مدیر کل برگزار شد.

 

در این جلسه، محمدجواد کولیوند، نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه ممتاز کتابخانه‌های عمومی در اشاعه فرهنگ متعالی کتابخوانی اظهار داشت: به لطف درایت و علاقه‌مندی آقای هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی نسبت به توسعه فضاهای کتابخانه‌ای و گسترش کتابخوانی در جامعه، امروزه در اکثر جلسات فرهنگی استان بحث توجه به مقوله کتابخوانی مطرح بوده و جزو اولویت‌های استانی است.

وی در ادامه با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی منشاء تحولات خوب فرهنگی در جامعه هستند افزود: حمایت از کتابخانه‌های عمومی و گسترش فضاهای کتابخانه‌ای در همه مناطق استان در واقع حمایت از اعتلای فرهنگی و اجتماعی است و مشارکت دستگاه‌های فعال در این حوزه قطعا ثمرات خوبی را برای استان به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دو کتابخانه واقع در مدارس قلم‌چی پیشنهاد داد: مدیران کل آموزش و پرورش و اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی طی بازه زمانی مشخص، ابعاد نحوه استفاده عموم مردم از این فضاهای کتابخانه‌ای را بررسی کرده و با انعقاد تفاهم نامه ای در راستای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های موجود استان گام بردارند.
 

هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه، ضمن تقدیر از حسن نظر مسئولین و مقامات استانی نسبت به مقوله کتاب و کتابخوانی، بیان داشت: دیدگاه فرهنگی مثبت و تعامل شایسته مسئولین به ِویژه نمایندگان مجلس در استان، استانداری، فرمانداری و خیّرین حوزه کتاب و کتابخوانی علاوه بر ارتقاء کمی و کیفی کتابخوانی موجب دلگرمی و تلاش مضاعف در مسیر رسیدن به افق 1404 است.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم بسترسازی مناسب جهت ترغیب عمومی برای مطالعه افزود: کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک نهاد اجتماعی اثرگذار در کنار نهاد خانواده و مدرسه می‌توانند بازوی توانمندی برای رشد فرد، خانواده و جامعه باشند و بی‌تردید ایجاد فضاهای مطلوب با خدمات کتابخانه‌ای و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در مناطق مختلف استان در افزایش علاقه‌مندی به کتابخوانی موثر بوده و منجر به رشد و بالندگی خواهد شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با اشاره به هدف اصلی جلسه ابراز امیدواری کرد: تجمیع توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات مشترک یک اهرم قوی و توانمند برای افزایش سرعت شتابدار رشد کتابخانه‌های عمومی بوده و نویدبخش اتفاقات خوب در آینده‌ای نزدیک گردد.


 

غفور قاسم‌پور، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج نیز ضمن تقدیر از برگزاری این جلسه و پیشنهادات کاربردی اعضا گفت: در بیشتر مواقع حوزه فرهنگ شکننده و مغفول است و با کمبودهایی روبروست، که به تبع آن کتابخانه‌های عمومی نیز از این قضیه مستثنی نمی‌باشند اما نکته قابل توجه این است که همانگونه که فضاهای سبز دریچه‌های تنفسی و نشاط شهر هستند، کتابخانه‌های عمومی نیز دریچه‌های تعالی فرهنگ جامعه می‌باشند و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

قاسم‌پور در ادامه افزود: هرچه پویایی و نشاط در کتابخانه ها بیشتر باشد و استقبال خانواده‌ها و مردم از کتاب گسترش یابد، جامعه جان تازه‌تری گرفته، با جامعه‌ای شاداب، بالنده و پویا مواجه خواهیم بود.

 

محمدرضا اسپرورین، رئیس هیئت مدیره مجمع خیّرین مدرسه‌ساز با اشاره به توجه ویژه عالی‌ترین مقام کشور به جایگاه و ارزش کتاب و کتابخوانی گفت: نگاه ویژه مقام معظم رهبری به مقوله کتاب و دغدغه‌مندی ایشان نسبت به این موضوع برای همه فعالین این عرصه حجتی است تا آنها را مجاب کند با تمام توان و ظرفیت خود در این مسیر گام بردارند.

وی در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب اهتمام ویژه‌ای برای حضور سالیانه و منظم در نمایشگاه کتاب تهران دارند و ساعاتی را نیز به بازدید مشغول بوده و با اهالی کتاب به گفتگو می‌پردازند که همگی نمایانگر عمق توجه و علاقه‌مندی ایشان به این حوزه است.
در همین راستا، رئیس هیئت مدیره مجمع خیّرین مدرسه‌ساز به عنوان یک خیّر در حوزه‌های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی استان از آمادگی خیّرین جهت حمایت از گسترش فرهنگ کتابخوانی خبر داد و تاکید کرد: تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از سازوکارهای عملیاتی در افزایش روزافزون گرایش هم استانی‌های عزیز به کتاب و کتابخوانی به سهم خود  قدم برداریم .

اسپرورین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بسیاری از رفتارهای نامناسب اجتماعی، مشکلات سلامت روانی و جسمی، عصبانیت‌ها و  ناهنجاری‌های اجتماعی از عدم آگاهی و دانش کم نشأت می‌گیرد گفت:  اگر بتوانیم کتاب را به عنوان یک ابزار توانمندسازی و کسب مهارت‌های فردی و اجتماعی وارد خانه‌های مردم کنیم بی تردید هزینه مواجهه و درمان بسیاری از این ناهنجاری‌ها خود به خود کاهش خواهد یافت.
وی خاطر نشان شد: خیّرین در هر حوزه‌ای علاقه‌مند پیشرفت و رشد جامعه هستند و قطعا از هیچ گونه اقدامی در راه رسیدن به این مهم کوتاهی نمی‌کنند و این مهم در موضوع ساخت و تجهیز کتابخانه‌های عمومی به عنوان مراکز فعال فرهنگی و اجتماعی در جامعه نیز مصداق دارد و ما به عنوان حامیان گسترش فرهنگ کتابخوانی در استان آماده هرنوع همکاری و تعامل سازنده با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی هستیم.
گفتنی است؛ در ادامه جلسه نیز سایر اعضا با ارائه پیشنهادات و نظرات خود در خصوص موارد مطرح شده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 [PageVisit]