با حضور مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد برگزار شد؛ چهارمین جلسه کارگروه پژوهش، آموزش و نوآوری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز در سالجاری با حضور مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد چهارمین کارگروه پژوهش، آموزش و نوآوری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز برگزار شد؛

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، چهارمین جلسه کارگروه پژوهش، آموزش و نوآوری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان با حضور محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، معاونان مدیرکل و سایر اعضای کارگروه در سالن جلسات اداره‌کل کتابخانه های عمومی البرز برگزار شد.

محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد، اظهار داشت: اصل اساسی در پژوهش و تحقیقات در هر سازمانی، اصل اثربخشی و کارآمدی پژوهش در راستای پیشبرد اهداف سازمانی است. این یکی از دغدغه‌های مهم واحد پژوهش نهاد نیز به شمار می رود.

جوهرچی در ادامه با بیان اینکه تغییر و تحول در هر سیستم پویایی نیازمند تفکر، برنامه‌ریزی، مدیریت و سازگاری آن با محیط درون سازمانی است، بیان کرد: توسعه نظام‌مند، مستلزم همسویی تمامی کارکنان در مسیر پیشرو است تا در یک حرکت جمعی بتوان نسبت به ایجاد تغییرات میدانی موفق عمل کرد.

وی با اشاره به عوامل نقش‌آفرین در فرآیند انجام یک پژوهش موفق، تصریح کرد: پژوهش باید منتج به ارائه راهکاری عملیاتی برای رسیدن از نقطه موجود به نقطه مطلوب شود و با طرح صحیح مسئله و حل آن، مسیر تعالی مجموعه را هموارتر کند.

مدیرکل پژوهش نهاد نقش تامین بودجه و منابع مالی مناسب را در پژوهش‌ها حائز اهمیت دانست و افزود: با توجه به محدودیت‌های تامین مالی در نهاد، هزینه‌های موجود پاسخگوی نیازهای پژوهشی نیست، اما تلاش داریم با تدوین طرح‌های کارآمد، بیشترین بهره‌برداری را داشته باشیم. با توجه به ظرفیت‌های موجود در بدنه نهاد، تاکنون ایده‌های خوبی به دستمان رسیده اما باید فرصت و بستر مناسب جهت پیاده‌سازی و عملیاتی شدن این ایده‌ها نیز ایجاد شود تا پژوهش‌ها در راستای توسعه و ارائه خدمات بهتر مجموعه به جامعه هدف، موفق عمل کند.

جوهرچی افزود: یکی از راهکارهای پیشنهادی توجه به امکانات، دانش و سطح فرهنگی بومی هر منطقه است. در سال جاری علاوه بر پیگیری و پیشبرد طرح‌هایی در این زمینه، طرح‌های جدیدی نیز آماده شده که جهت رفع مشکلات بر توان‌ بومی متمرکز خواهد شد.

مدیرکل پژوهش نهاد با بیان اینکه ارتقای سطح کمی و کیفی مطالعات و فعالیت‌های علمی کتابداران در سراسر کشور در دستورکار واحد پژوهش است، اضافه کرد: افزایش مقالات و سطح تحصیلات کتابداران شاغل در نهاد نباید تنها معطوف به ارتقای سطح دانش فردی کتابداران شود، بلکه باید در یک قالب هدفمند میزان تاثیر آن بر  رشد مجموعه و حل مسائل و مشکلات درون و برون سازمانی نهاد نیز سنجیده شود.

هراتی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این جلسه با بیان گزارشی مختصر از فعالیت مجموعه اداره‌کل در راستای رشد شاخص‌های کتابخانه‌ای، اظهار داشت: امروز در مقطعی هستیم که باید به بحث پژوهش در راستای حل مشکلات کتابخانه‌های عمومی و جامعه هدف توجه جدی شود. اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده و امیدواریم با توجه بیش از پیش به این مقوله مهم شاهد ارتقای سطح کمی و کیفی کتابخانه‌ها باشیم.

وی در ادامه یکی از رسالت‌های مهم واحد پژوهش در هر سازمانی را طرح موضوع و حل مسئله در جهت بهبود عملکرد مجموعه دانست و افزود: پژوهش باید مبتنی بر نیاز مخاطب بوده و موجب ایجاد تغییر و تحول شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با بیان اینکه ایجاد زیر ساخت‌های مناسب یکی از مؤلفه‌های لازم برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است، گفت: باید به دنبال کیفی سازی پژوهش ها باشیم تا محصول نهایی بتواند موجب ارائه خدمات بهینه برای مراجعان باشد.

هراتی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی توانسته با ایجاد وفاق و وحدت درون و برون سازمانی تعامل سازنده‌ای با مجموعه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی داشته باشد، تاکید کرد: کتابخانه‌های عمومی استان در حرکت رو به رشد خود، با ارتقای شاخص‌های کتابخانه‌ای به ویژه در حوزه فضای فیزیکی رو به رو بوده اند. امیدواریم با پروژه‌های در دست اقدام، در آینده نزدیک شاهد تحولات بیشتری در این زمینه باشیم.

وی در ادامه جلسه با اشاره به تدوین نظامنامه ارزیابی مدیران کل توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و طرح آمایش سرزمینی کتابخانه‌های عمومی، اظهار داشت: تدوین طرح‌های عملیاتی موجب انسجام و هدفمندی بیشتر برنامه‌های اجرایی در استان و تمرکز بیشتر فعالیت‌ها در راستای اهداف تعریف شده خواهد بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اهمیت حمایت مسئولان و نخبگان از برنامه‌های کتابخانه‌ای، تصریح کرد: حمایت نمایندگان مردم در مجلس نسبت به بودجه تخصیصی به مجموعه کتابخانه‌ها به عنوان یک نهاد موثر در ارتقای فرهنگی جامعه در واقع تلاش در راستای بهبود کیفیت زندگی آحاد مردم همراه با توسعه پایدار خواهد بود.

گفتنی است، در ادامه جلسه نیز هر یک از اعضای کارگروه نظرات و پیشنهادات خود را در راستای بهبود کیفیت برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی ارائه دادند.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 69