وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛ افتتاح ۶۰۰ کتابخانه توسط نهاد طی ۶ سال گامی رو به جلو برای تقویت فضاهای فرهنگی، هنری و دینی در کشور است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ۳۷۳ کتابخانه عمومی در کشور وجود داشت و در سال ۱۳۹۷ این تعداد به ۳ هزار و ۴۴۵ باب کتابخانه عمومی رسید؛ حدود ۶۰۰ باب از این کتابخانه ها در ۶ سال اخیر ساخته شده است. به همین دلیل مسیر قابل توجهی برای ایجاد زیرساخت های فرهنگ و هنر در زیست بوم اجتماعی، طی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح پروژه‌های فرهنگی و بهره برداری از ۷ کتابخانه عمومی در استان اصفهان ضمن تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، گفت: اگر جوهر و روح زندگی فردی و اجتماعی را در ابعادی چون علم، ‌ فلسفه، دین و هنر ببینیم، استان اصفهان سرشار از روح زندگی است؛ با این مزیت که از امتداد تاریخی گسترده ای نیز برخوردار است؛ این ابعاد چندگانه حیات روحی محدود به دوره ای کوتاه نیست، بلکه در گذر زمان همواره پرنشاط و پرطراوت بوده است.

وی افزود: بعضی جوامع تنها در یک بعد وجودی و روحی مقتدر هستند اما در استان اصفهان علاوه بر امتداد تاریخی طولانی، شاهد رشد تمامی این ابعاد مایه ساز روح فردی و اجتماعی هستیم. همچنین جوامعی بوده اند که با داشتن امتداد تاریخی و رشد در این ابعاد چهارگانه، از تنوع مضمونی، مفهومی و جریانی بی بهره بوده اند؛ در استان اصفهان شاهد تکثر و تنوع در تمامی ابعاد چهارگانه علم، فلسفه، ‌ دین و هنر بوده ایم و این موضوع بر مزایای این استان می افزاید. بسیار خرسندم که امروز در هفته دولت در خدمت اهالی فرهنگ و هنر و مردم هنردوست و هنرساز، علم دوست و علم ساز و دین مدار استان اصفهان هستم.

وی با اشاره به رویکرد دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ و هنر، اظهار داشت: لازم است زیرساخت ها و فضاهای فرهنگی و هنری را در کشور افزایش دهیم؛ ما سرعت شهرنشینی سریعی داشته ایم و اکنون حدود ۷۴ درصد از جمعیت کشور، شهرنشین هستند؛ بنابراین متناسب با این تغییر، باید ویژگی ها و زیست بوم زندگی شهری ایجاد شود؛ در غیراین صورت، شهر، تنها به محلی برای کار و خواب تبدیل شده، زیست بومی برای زیست فردی و جمعی نبوده و با زندان های جمعی تفاوتی نخواهد داشت.

صالحی تصریح کرد: خوشبختانه این رویکرد در مدیریت شهری و نیز بخش خصوصی، قدم به قدم جلو آمده است. امروز در حوزه فضاهای سبز، اتفاقات مطلوبی رخ داده است؛ هرچند با شرایط ایده آل فاصله داریم اما در حال حاضر سرانه فضای سبز شهری برای ایران به طور متوسط ۱۱ مترمربع است که قدمی رو به جلو محسوب می شود. همچنین در زمینه فضاهای آموزشی و نیز ورزشی پیشرفت داشته ایم؛ با این حال در حوزه فضاهای فرهنگی و هنری نیاز بیشتر و جدی تری احساس می شود.

صالحی ادامه داد: لازم است مردم، دولت مردان و بخش خصوصی برای رفع نیاز به فضاهای فرهنگی و هنری در شهرها دست در دست یکدیگر قرار دهند؛ چراکه در این فضاها، هویت های فردی و جمعی ساخته و پرداخته شده، اتفاقات خلاقانه شکل می گیرد و فضای متناسب با زندگی جمعی به وجود می آید. برای تحقق این امر گام هایی برداشته شده است. در حوزه سینما، در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ تعداد ۲۴۷ سالن سینما در کشور وجود داشت که  در سال ۱۳۹۷ به ۵۵۰ سالن رسید و طی ۶ سال رشد دو برابری داشت. هم اکنون نیز با اجرای طرح سالن های سینمایی امید که با همکاری سازمان سینمایی و وزارت کشور در حال پیگیری است، پروژه تأسیس ۱۰۰ سالن سینمایی دیگر نیز در دست اقدام است؛ هرچند هنوز تا رسیدن به شرایطی که شهری بدون سینما نداشته باشیم، فاصله بسیار است.

‌وی اضافه کرد: در حوزه کتابخانه ها نیز، گام هایی رو به جلو برداشته شده است. همزمان با وقوع انقلاب اسلامی ۳۷۳ کتابخانه عمومی در کشور وجود داشت و در سال ۱۳۹۷ این تعداد به ۳ هزار و ۴۴۵ باب کتابخانه عمومی رسید؛ حدود ۶۰۰ باب از این کتابخانه ها در ۶ سال اخیر ساخته شده است. در سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۳ باب کتابخانه افتتاح شد و از ابتدای سال ۹۸ تا امروز و طی هفته دولت، حدود ۴۰ کتابخانه (۲۹ باب کتابخانه در هفته دولت ۱۳۹۸) افتتاح شده است. در واقع مسیر قابل توجهی برای ایجاد زیرساخت های فرهنگ و هنر با رویکرد تقویت فضاهای فرهنگی، هنری و دینی در زیست بوم اجتماعی، طی شده است.

صالحی اظهار داشت: در سایر حوزه ها نیز اقدامات نسبتا قابل توجهی در حال انجام است، با این حال هنوز به تلاش بیشتری برای رسیدن به سطح استاندارد، نیاز داریم. شایسته است بخش های دولتی و عمومی و نیز خیرین و تشکل های مردم نهاد با کمک یکدیگر، شهرهای ایران زمین را به لحاظ فضاهای فرهنگی و هنری تقویت کنند.

وی ادامه داد: در کنار رویکرد تقویت فضاهای فرهنگی و هنری به لحاظ کمیت، استفاده بهینه از این فضاها نیز حائز اهمیت است. این رویکرد در مدیریت کتابخانه های عمومی قابل پیگیری است تا کتابخانه های موجود را به مراکز فرهنگی چندمنظوره تبدیل کنیم؛ یعنی کتابخانه، محیطی برای قصه خوانی، نمایشنامه خوانی، فعالیت های متنوع در حوزه های هنری، رسانه ای و دینی باشد. عزیزان ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور این رویکرد را داشته اند و کتابخانه به عنوان یک باشگاه و فرهنگسرا با محوریت کتاب تلقی می شود. همچنین با رویکرد توجه خاص به حوزه کودک و نوجوان، اقدامات متنوعی در کتابخانه های عمومی انجام می شود تا این مراکز به محیطی برای پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان تبدیل شوند. در این راستا ایده های مختلفی در حال تحقق است؛ برای نمونه ششم شهریور اختتامیه جشنواره هدهد سفید در تهران برگزار می شود. همچنین اقدمات بسیاری در حوزه ارتقای سلامت اجتماعی و استفاده از کتابخانه های عمومی به عنوان فضاهایی محرومیت زدا انجام شده است. بنابراین در ارتباط با فضاهای فرهنگی و هنری از یک سو تقویت کمی و رسیدن به استانداردها و از سوی دیگر استفاده حداکثری از ظرفیت موجود مد نظر است.

صالحی تصریح کرد: بحث دیپلماسی فرهنگی، دومین رویکرد حائز اهمیت در دولت تدبیر و امید است. امروز در کنار دیپلماسی رسمی، بحثی به عنوان دیپلماسی عمومی مطرح است که می تواند قدرتمندتر از دیپلماسی رسمی، در مسیر منافع ملی یک کشور عمل کند. در بین حوزه های دیپلماسی عمومی، دیپلماسی فرهنگی و هنری از جایگاهی ویژه برخوردار است. با این نگاه، اقدامات متنوعی در حوزه فرهنگ و هنر انجام شده است. از جمله در سال ۱۳۹۷ بیش از هزار حضور بین المللی فیلم های سینمایی داشته ایم که از بین آن ها بیش از ۲۰۰ مورد جوایز بین المللی دریافت کرده اند. هفته های فرهنگی و بیش از ۱۸۰روز فرهنگی که دوستان ما در حوزه فرهنگ و هنر در کشورهای مختلف برگزار کرده اند از جمله رویدادهایی است که با نگاه دیپلماسی فرهنگی و هنری طی ۶ سال گذشته انجام شده و در دو سال اخیر با اهتمامی ویژه در حال پیگیری است. حدود ۳۷ سند و برنامه فرهنگی با کشورهای مختلف داریم و بیش از ۲۰ برنامه جدید نیز در حوزه فرهنگی و هنری در دست اقدام است. رویکرد دیپلماسی فرهنگی، به عنوان رویکردی جدی از ناحیه دولت تدبیر و امید و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد اهتمام است.

وی اظهار داشت: اصفهان به عنوان استانی که روح حیات اجتماعی در ابعاد مختلف و اجزای متنوع برای قرن های متوالی در آن زنده بوده است، در بین استان های پیشگام قرار دارد و می تواند بیش از پیش در حوزه تقویت کمی فضاهای فرهنگی، هنری و دینی در استان و نیز بهره‌وری بهینه از این فضاها پیشگام باشد. شایسته است شاخص های حوزه فضاهای فرهنگی و هنری اصفهان، به عنوان پایتخت و کانون فرهنگی و هنری ایران بزرگ، با استانداردهای جهانی برابری داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: استان اصفهان سهم قابل توجهی در بحث دیپلماسی فرهنگی دارد. اگر بخواهیم در فضای مراودات ایران عزیز با جهان قرار بگیریم، همانگونه حافظ، سعدی، مولوی، فردوسی، خیام و ... شهرت جهانی دارند و تقریبا ایران را با آن ها می شناسند، در بین شهرهای ایران نیز اصفهان، تداعی گر نام ایران است. با این نگاه بحث دیپلماسی فرهنگی و هنری در استان اصفهان بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. اصفهان می تواند کاروان سالار و طلیعه دار جریان دیپلماسی فرهنگی و هنری ایران عزیز ما باشد؛ به ویژه در شرایطی که دشمنان ایران و اسلام تلاش می کنند به زعم خود دیواری از انزوا گرد ایران بکشند، این فرهنگ و هنر است که مثل هوا جریان دارد و هیچ دیواری را بر نمی تابد. به این ترتیب به اقتضای دیپلماسی عمومی، منافع ملی و حیات ایران عزیز و تداوم نظام انقلاب اسلامی باید سرمایه گذاری بیشتری بر مناسبات خود با جهان بیرونی داشته باشیم و اصفهان می تواند حضور اثرگذاری در این حوزه داشته باشد.

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 12