مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز بیان کرد؛ آغاز فصل جدیدی از خدمت رسانی همزمان با سال نو مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز عملکرد کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی البرز در مسیر عملیاتی کردن سیاست‌های نهاد را مثبت ارزیابی کرد و آن را نوید بخش آغاز فصل جدیدی از خدمت رسانی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، احمدعلی هراتی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو به تمامی فعالان و علاقه‌مندان حوزه کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: فرارسیدن سال جدید، در واقع آغاز فصل جدیدی از خدمت و کار و نویدبخش آینده ای روشن در مسیر بالندگی است.

وی در ادامه افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز نیز در راستای ارتقای سرانه مطالعه و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی با اتکا به اندوخته‌های پربار خود در سال ۹۷ و بهره‌گیری از رهنمودهای دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استفاده از ظرفیت‌های موجود و همراهی فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی، در مسیر تحقق سیاست‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور حرکت رو به رشدی را آغاز کرده است که با استمرار آن در سال جدید گام‌های مستحکمی را در خدمت رسانی به  هم‌استانی‌های عزیز و رشد شاخص‌های فرهنگی استان بر می دارد.

احمدعلی هراتی با اشاره به فعالیت ها و اقدامات انجام شده از سوی کتابداران به عنوان طلایه داران فرهیخته امر ترویج کتابخوانی و مجموعه متعهد و متخصص کتابخانه‌های عمومی استان البرز در راستای اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، گفت: پیش از انقلاب در شهرستان کرج تنها یک باب کتابخانه وجود داشت. لیکن اکنون به برکت انقلاب اسلامی و تلاش مجاهدانه دست‌اندرکاران امر کتابخوانی ۴۵ باب کتابخانه نهادی، ۲۲ باب کتابخانه مشارکتی، یک باب کتابخانه مستقل و در مجموع ۶۸ باب کتابخانه عمومی در استان میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هستند
وی اضافه کرد: اکنون حدود ۹۱ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی، نهادی و مشارکتی استان عضو و بیش از یک میلیون و ۱۱۴ هزار جلد با ۴۲۰ هزار عنوان کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان جهت استفاده آحاد جامعه قرار دارد.

هراتی همچنین با اشاره به افتتاح کتابخانه عمومی آدینه در شهریور ماه ۹۷، اظهار داشت: نهمین کتابخانه عمومی نهادی شهرستان ساوجبلاغ و شصت و هشتمین کتابخانه عمومی استان در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع و با زیر بنای ۶۰۰ متر مربع در دو طبقه، با حضور مسئولان کشوری و استانی در شهر چهارباغ، افتتاح شد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی این اداره‌کل در آینده شاهد توسعه بیش از پیش فضاهای کتابخانه‌ای در سطح استان خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به میزان مشارکت خیّرین و برگزاری جلسات مجمع خیّرین کتابخانه‌ساز بر نقش برجسته این قشر در گسترش فرهنگ کتابخوانی تأکید کرد و گفت: خیّرین نیک اندیش در حوزه‌های کمی و کیفی همواره یاری‌گر کتاب و کتابخوانی بوده و در اجر عظیم نشر دانش و فرهنگ در جامعه سهیم هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز تصریح کرد: خیّرین کتابخانه‌ساز استان در زمینه اهدای زمین، ساخت کتابخانه، اهدای تجهیزات کتابخانه‌ای، خرید منابع، مشارکت فکری در پیشبرد امور کتابخانه‌ای و موارد دیگر همراه و پشتیبان مطمئنی برای کتابخانه‌های عمومی بوده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت جلسات انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی و لزوم مشارکت همه فعالان در این عرصه، حضور منظم اعضا در جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی و پیگیری مجدّدانه مصوبات آن را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در سال جاری ۸۱ جلسه انجمن در سطح استان، شهرستان و بخش تشکیل شده که خوشبختانه مصوبات پرباری را نیز برای کتابخانه‌های عمومی به همراه داشته است.

هراتی افزود: برگزاری جلسات تخصصی هم‌اندیشی با فرمانداران، شهرداران، دهیاران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان البرز با محوریت کتابخانه‌های عمومی از دیگر برنامه‌هایی بود که در جهت هم‌افزایی و هماهنگی بیش از پیش مسئولان استانی با مجموعه کتابخانه‌های عمومی در سال ۹۷ اجرایی شد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه موجود استان در حوزه کتاب و کتابخوانی بیان داشت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی در راستای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها، انعقاد تفاهم نامه‌های ملی و محلی با سایر دستگاه‌ها را در دستور کار خود دارد و تاکنون توانسته با امضای تفاهم نامه‌های همکاری با حوزه هنری استان البرز، آموزش و پرورش  استان البرز، اتحادیه انجمن‌های اسلامی و پیگیری اجرایی شدن مفاد آن، معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان، اداره کل بهزیستی استان، آموزشکده فنی و حرفه ای استان، بسیج سازندگی استان، اداره کل اوقاف استان و ... قدم‌های خوبی بردارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در ادامه به برگزاری برنامه‌های فرهنگی در استان اشاره کرد و گفت: برپایی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای، تشکیل کانون‌های مطالعاتی، فضاسازی و شاداب سازی کتابخانه در مناسبت‌های مختلف، برپایی نمایشگاه‌های موضوعی کتاب و معرفی ۴۱۰۰ عنوان کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان، برگزاری جلسات نقد، بررسی و رونمایی کتاب، برپایی کلاس‌های فوق برنامه، آموزش قرآن، کارگاه طراحی، نقاشی، کاردستی، خوشنویسی و ...، جلسات حافظ‌خوانی، مثنوی‌خوانی و شاهنامه خوانی، جلسات نویسندگی و داستان نویسی، برپایی ایستگاه نقاشی و نمایشگاه کتاب و ... بخشی از اقدامات فرهنگی این اداره‌کل در راستای ترغیب و تشویق عمومی مردم به مطالعه بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با اشاره به نقش مهم خلاقیت و ابتکار در پویایی مجموعه گفت: تهیه و آماده سازی بروشور معرفی کتاب با موضوع شعار سال«۹ کتاب برگزیده با موضوع حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی از میان کتاب‌های برجسته و شاخص این حوزه»؛ برگزاری جشنواره نقاشی با محوریت «شعار سال» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان با شرکت بیش از ۸۵۰۰ نفر در سطح استان؛ برگزاری جشنواره اهدای کتاب و جذب قریب به ۲۰ هزار جلد کتاب اهدایی با مشارکت فعال مردم و مسئولان؛ حضور فعال در نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران و ... بخشی از اقدامات ابتکاری مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان البرز بوده است.

احمدعلی هراتی ادامه داد: اجرای طرح چهل قلم و مراسم تکریم و بزرگداشت احمد دهقان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری جشنواره خاطره‌نویسی ویژه همکاران و اعضای کتابخانه‌ها؛ برگزاری جایزه بزرگ خوانندگان کودک و نوجوان کتابخوان با عنوان «نشان هدهد سفید» در سطح کتابخانه‌های عمومی استان؛ برگزاری جشنواره قصه‌گویی ویژه کتابداران با هدف انتقال مفاهیم آموزشی و تربیتی به کودکان و نوجوانان و توسعه و ترویج فرهنگی اصیل و آموزش قصه‌گویی و ... نیز از بخش دیگری از فعالیت‌هایی بود که انجام شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در خاتمه ضمن تقدیر از زحمات همکاران در مجموعه اداره کل کتابخانه‌های عمومی، تعامل و همراهی دستگاه‌های مختلف و مسئولان دلسوز و دغدغه مند عرصه کتاب و کتابخوانی، خیّرین کتابخانه‌ساز، اصحاب رسانه و عموم مردم کتابدوست استان، اظهار داشت: به حول و قوه الهی در سال جدید با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت و با بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند سال ۹۷، حرکت سریع تری را در مسیر رسیدن به اهداف عالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور خواهیم داشت و در این راه از همراهی و مشارکت عموم مردم و مسئولان به گرمی استقبال می کنیم

  

 
تعداد بازديد اين صفحه: 89