سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی البرز خبر داد؛ هم‌افزایی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و سازمان بهزیستی استان البرز در راستای ارتقای خدمات کتابخانه‌ای، تفاهم‌نامه همکاری بین اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و سازمان بهزیستی استان عملیاتی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، هادی آشتیانی، سرپرست این اداره‌کل از عملیاتی شدن تفاهم‌نامه همکاری بین اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و سازمان بهزیستی خبر داد.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان اظهار داشت: یکی از مهم ترین رسالت‌های کتابخانه‌های عمومی، ارائه خدمات کتابخانه‌ای به تمامی اقشار جامعه، از جمله مراجعان نابینا و کم بینا است. بخش ویژه نابینایان و کم بینایان کتابخانه عمومی امیرکبیر کرج با گردآوری 394 نسخه کتاب بریل و قریب به 10 هزار نسخه کتاب گویا، خدمات خوبی به اعضای خود ارائه می کند.

آشتیانی در ادامه به تفاهم‌نامه همکاری بین اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان و سازمان بهزیستی جهت ارائه خدمات مطلوب تر به افراد دارای معلولیت اشاره کرد و افزود: سازمان بهزیستی در تعامل سازنده‌ با مجموعه کتابخانه‌ها، یک دستگاه برجسته‌نگار به ارزش 350 میلیون ریال و یک دستگاه بهدید به ارزش 50 میلیون ریال خریداری و جهت تجهیز بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه امیرکبیر در اختیار این کتابخانه قرار داده است.
 
وی تصریح کرد: بخش دیگری از این همکاری، با هدف تقویت منابع این کتابخانه صورت پذیرفت که طی آن سازمان بهزیستی مبلغ 50 میلیون ریال جهت خرید کتاب بریل برای اعضای کودک و نوجوان این کتابخانه اختصاص داد.
 
سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان به برگزاری جلسه سه‌جانبه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی، اداره پست و سازمان بهزیستی نیز اشاره‌ کرد و گفت: از مصوبات این جلسه، تهیه کیف پستی کتاب بود. این طرح آماده اجرا بود اما با شیوع ویروس کرونا، در حال حاضر غیرفعال است و امیدواریم با قطع زنجیره‌ی این ویروس، اعضای نابینا و کم‌بینای ما بتوانند از این امکان مفید و کارساز بهره‌مند شوند.
 
آشتیانی همچنین به ارائه خدمات مشاوره رایگان در چند باب از کتابخانه های عمومی استان با محوریت رفع مشکلات مربوط به آسیب‌های اجتماعی با همکاری سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: کارکرد کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک مرکز فعال فرهنگی در هر منطقه‌ای، می‌تواند نقش بسزایی در فرهنگ‌سازی، پر کردن مناسب اوقات فراغت، افزایش آگاهی و مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشته ‌باشد. از این رو، کارشناسان سازمان بهزیستی به صورت دوره‌ای بازدیدهایی از مجموعه کتابخانه‌ها داشته‌اند و سعی شده کتابخانه های عمومی برای استفاده عموم مردم به ویژه افراد دارای معلولیت و محدودیت‌های خاص مناسب‌سازی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق تفاهم‌نامه، صندوق‌های جمع‌آوری کمک به جامعه هدف سازمان بهزیستی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان نصب شده است، اظهار داشت: مددجویان این سازمان می‌توانند با عضویت رایگان از خدمات کتابخانه‌های عمومی بهره ببرند. پیش از تعطیلی کتابخانه‌ها، خردسالان مهدهای کودک تحت نظارت سازمان بهزیستی، بازدیدهای بسیاری از بخش کودک کتابخانه داشته‌اند و علاوه بر عضویت و امانت کتاب از برنامه‌های متنوعی همچون قصه‌گویی، شعرخوانی، مسابقات کتابخوانی و نقاشی و بسته‌های فرهنگی استفاده می کردند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی در خاتمه با اشاره به اشتراکات دو مجموعه در راستای ارائه خدمات به جامعه هدف مشترک، گفت: امید است تعامل بیش از پیش دو سازمان موجب بهره‌مندی مخاطبان از خدمات مطلوب‌تر و نیز زمینه ساز ارتقای سطح کیفی و ایجاد خلاقیت‌های جدید در عرصه خدمت‌رسانی به این قشر از جامعه شود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

 [PageVisit]