متون عمومي
1397/10/21 جمعه
1397/10/21 جمعه
1397/10/20 پنجشنبه

در جلسه شورای اداری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز مطرح شد؛ فضای فیزیکی و مجازی کتابخانه‌ها در خدمت تعظیم شعائر محرم در جلسه شورای اداری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، بر تعظیم شعار محرم در فضاهای فیزیکی و مجازی کتابخانه‌ها تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز، جلسه شورای اداری اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با حضور هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، معاونین، روسای ادارات ستادی و شهرستانی و کارشناسان و کارشناس مسئولان اداره‌کل در سالن کتابخانه عمومی شهیدان نصیری کرج برگزار شد.

در این جلسه، هادی آشتیانی، سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی ضمن تسلیت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله حسین(ع)، بر تعظیم شعائر دینی و سیاهپوشی فضای کتابخانه‌ها در ایام محرم تاکید کرد و افزود: خصوصیت ویژه محرم، فرصت‌سازی برای همه انسان‌هاست تا با همه کم و کاستی‌ها بتوانند در این بازه زمانی، خود را به سفینه‌ی نجات برسانند که هر کس رسید نجات یافت و آنکه نجات یافت بی‌تردید رستگار شد.


آشتیانی در ادامه بیان داشت: وجود مقدس اباعبدالله الحسین(ع) همانند قطراتی بارانی است که یکسان و بی‌منت بر همگان می‌بارد و این هنر آدمی است که چه میزان بتواند ظرف وجود خویش را از این رحمت و مهربانی، لبریز کند.


سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه با اشاره به شرایط ویژه امسال برای برپایی مراسم عزاداری و آئین‌های دینی اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی و تعطیلی کتابخانه‌ها، حضور پرشور کتابداران در بستر فضای مجازی یک ضرورت است که البته شاهد فعالیت‌های گسترده ایشان در شبکه‌های اجتماعی هستیم و انتظار داریم فعالیت‌های فرهنگی در این شبکه‌ها، متناسب با حال و هوای ایام عزاداری، در خدمت  ترویج و تعظیم شعائر الهی و جاودانگی نهضت حسینی باشند.


وی در ادامه به سیاهپوشی فضای بیرونی کتابخانه‌های عمومی نیز تاکید کرد و افزود: در این شرایط خاص که بسیاری از تکایا نتوانستند شرایط برپایی مراسم عزاداری را بر اساس پروتکل‌های بهداشتی محیا کنند، هر کس به سهم خویش باید تلاش کند تا چهره شهر، عزای حسینی بگیرد و در این میان کتابخانه‌هایی که حیاط مناسبی دارند می توانند با هماهنگی، این فضا را جهت اجرای مراسم سوگواری و عزاداری در اختیار هیئت‌ها و مساجد قرار دهند تا همه از آثار و برکات عزاداری بر سید و سالار شهیدان بهره‌مند گردیم.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان
در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستورکار جلسه در حوزه عمران، به تلاش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در راستای تکمیل و راه‌اندازی پروژه‌های نیمه تمام و در حال ساخت اشاره و تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی نهاد و ضرورت بهره‌مندی عموم مردم از موهبت کتاب و فضاهای کتابخوانی، هم‌افزایی و تعامل سازنده مسئولین شهرستانی و استانی برای تحقق اهداف حوزه کتاب و کتابخوانی یک ضرورت است.

آشتیانی با بیان اینکه خوشبختانه استان البرز ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه خیّرین دارد افزود: تبیین درست ثمرات معنوی مشارکت در کار خیر کتابخانه‌سازی برای خیّرین  بی تردید موجب اتفاقات خوبی در این عرصه خواهد شد. هر کتابخانه‌ای که ساخته ‌شود؛ فرصتی را به فرزندان این سرزمین خواهد داد تا از همان کودکی و نوجوانی انس با کتاب را تجربه کنند و دانش‌آموزان و دانشجویان نیز در محیطی مناسب و مطمئن برای ترسیم زندگی توأم با آگاهی و بینش تلاش نمایند که البته در همه این احوالات، خیّرین نیک اندیش کتابخانه‌ساز نیز از برکات آن که همانا هدایت انسانی در مسیر کمال و تعالی است در دنیا و آخرت بهره‌مند خواهند بود.


وی در ادامه به ضرورت ساخت کتابخانه در مناطق محروم نیز تاکید کرد و افزود: بسیاری از این مناطق به ویژه مناطق روستایی از هیچ فضا و امکان فرهنگی برخوردار نیستند و وجود یک کتابخانه در آن می‌تواند با ارائه خدمات کتابخانه‌ای و برنامه‌های متنوع فرهنگی، مکان مناسبی را برای گذران اوقات فراغت و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی روستا ایجاد نماید.


سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در خاتمه با تاکید به لزوم اجرای دقیق ضوابط اداری، هدفمندی و نظام‌مندی مجموعه را موجب تسهیل در تحقق اهداف سازمانی پیشرو برشمرد و با تاکید بر رعایت عدالت اداری اظهار داشت: قطعا اجرای صحیح مصوبات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها موجب بهبود عملکرد سازمانی شده و انگیزه مضاعفی را برای انجام امور ایجاد خواهد کرد که منتج به کارآمدی بیشتر مجموعه نیز خواهد داشت.


گفتنی است بررسی وضعیت روند اجرای مصوبات جلسه پیشین،  پیگیری مراحل اجرایی پروژه‌های کتابخانه‌ای در حال ساخت و تکمیل در شهرستان‌های تابعه و تشریح بخشنامه‌های ارسالی نهاد از جمله مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
 [PageVisit]