فهرست

اخبار برگزيده

مدیرکل کتابخانه های عمومی البرز:

استقبال کتابخانه های عمومی از ترویج سنت قصه گویی برای کودک و نوجوان

علی معدنی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرزگفت: امروز ظرفیت ترویج سنت قصه گویی با منابع کتابی خوب در نهاد کتابخانه های عمومی وجود دارد و از کودکان و نوجوانان برای شروع قصه خوانی و انس با کتاب استقبال می کنیم.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز، دومین دوسالانه قصه گویی با عنوان «نهال امید» با شعار «قصه خوب؛ نسل خوب» و با هدف ترویج قصه‌گویی، شناسایی و تشویق و بهره مندی از توانمندی های شبکه کتابخانه های عمومی، کتابداران و اعضا، در دو بخش قصه گویی صحنه‌ای و قصه گویی دیجیتال برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز، برخی مسئولین استانی، کتابداران، اعضای کودک کتابخانه ها و برخی اساتید حوزه قصه گویی برگزار شد در ابتدا علی معدنی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی البرز طی سخنانی با اشاره به این رویداد مهم فرهنگی گفت: این جشنواره با هدف  ارج نهادن به سنت قصه گویی، تلاش در جهت گسترش خدمات جنبی کتابخانه ها برای ایجاد انگیزه مطالعه، شناسایی استعدادها، تشویق و بهره مندی از توانمندی مختلف در کتابخانه های عمومی  شکل گرفته است .

وی افزود: استفاده از فعالیت‌های ادبی ، ادبیات روایی از جمله قصه، داستان و شعر در تعالی و مقاوم سازی فرهنگ مطالعه و در نهایت تولید و توسعه محتوای منطبق بر ترویج فرهنگ بومی ملی و اسلامی در سطح کتابخانه های عمومی استان بسیار حائز اهمیت است.

علی معدنی پور در ادامه به نقش قصه و پیام آن در زندگی کودک و نوجوان پرداخت و گفت: پیام و محتوای غنی قصه  هایی که مملو از ارزشهای اسلامی ، اعتقادات ، فرهنگ و خودباوری است می تواند نقش بزرگی را در تربیت کودکان و نوجوانان برای پیشرفت فردی و اجتماعی آنان داشته باشد و امروز ظرفیت ترویج سنت قصه گویی با منابع کتابی خوب در کتابخانه های عمومی وجود دارد و از کودکان و نوجوانان برای شروع قصه خوانی و انس با کتاب استقبال می کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان ضمن قدردانی از کتابداران و شرکت کنندگان در دوسالانه جشنواره قصه گویی و هیات داوران و دست اندرکاران برگزاری این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره های قصه گویی انگیزه دوچندانی را به فعالان این حوزه خواهد بخشید که استعداد وتخصص خود را در این بخش تقویت و جهت دهی کنند.
در ادامه مراسم قصه گویان منتخب جشنواره  قصه گویی استان البرز به روایت قصه های کودکانه خود با محوریت موضوعات آزاد، سبک زندگی ایرانی اسلامی، ایثار و شهادت وداستانها و مثل های کهن ایرانی پرداختند و آثار از سوی هیات داوران بمنظور انتخاب به بخش منطقه ای داوری شد.

گفتنی است پس از داوری این آثار ، 12 منتخب در دو بخش دیجیتال و صحنه ای به مرحله منطقه ای راه پیدا می کنند و در مرحله استانی از ۱۲ نفر برتر این مرحله با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر خواهد شد.

 
عكس های مرتبط :