فهرست

اخبار برگزيده

استاندار البرز در دیدار دبیرکل نهاد تأکید کرد؛

ضرورت توجه ویژه برای پیگیری احداث کتابخانه مرکزی البرز

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سفر استانی خود به البرز با مجتبی عبداللهی استاندار دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد بعد از ظهر شنبه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۱ در ادامه سفر خود به استان البرز با همراهی هادی آشتیانی مشاور اجرایی و امور حوزه دبیرکل، زهرا جعفری مشاور رسانه‌ای دبیرکل، محمدمهدی زرافشان مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل، محمدعلی محمدی، مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی و علی معدنی‌پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با مجتبی عبداللهی استاندار البرز دیدار و گفتگو کرد.

لزوم پیگیری برای ساخت کتابخانه مرکزی

در این دیدار مجتبی عبداللهی استاندار البرز با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی بر ضرورت احداث کتابخانه مرکزی در استان تأکید کرد و گفت: مسلماً موضوع کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار خواهد گرفت و توجه ویژه‌ای به این موضوع خواهد شد. در این زمینه لازم است پیگیری‌های لازم صورت گیرد تا در بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری کرج پیش‌بینی شود. 

ضرورت توجه ویژه برای پیگیری احداث کتابخانه مرکزی البرز

استاندار البرز در ادامه افزود: موضوع کتاب و کتابخوانی دارای اهمیت ویژه‌ای است و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم انجام شود؛ چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی. به همین منظور نیازمند است در حوزه های مختلف کار کنیم و مردم را به کتابخوانی تشویق کنیم. در کشورهای پیشرفته و اروپای شرقی علیرغم وجود فضای مجازی مطالعه کتاب آمار قابل توجهی دارد و دچار افت نشده است.
 وضعیت نامطلوب البرز در سرانه کتابخانه‌ای

همچنین در این دیدار مهدی رمضانی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی و ارائه خدمات مختلف فرهنگی به جامعه کتابخوان کشور گفت: شبکه کتابخانه‌های عمومی کشورمان در آسیا در جایگاه خوبی قرار دارد و بعد از مدارس گسترده‌ترین شبکه فرهنگی کشور است.

وی افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از نظر قانونی سازنده کتابخانه نیست و تنها به عنوان بهره‌بردار وارد عمل می‌شود. در سال‌های گذشته نیز تعریف نسل جدید کتابخانه‌های عمومی و تبدیل کردن آنها به باشگاه فرهنگی-اجتماعی تحولی اساسی در این حوزه ایجاد کرده است.

دبیرکل نهاد در ادامه با ارائه آماری از وضعیت کتابخانه‌های البرز ضمن نامطلوب خواندن سرانه کتابخانه‌ای در این استان با توجه به جمعیت تصریح کرد: وضعیت سرانه کتابخانه‌ای در البرز در برخی شهرها مطلوب نیست؛ برای مثال در طالقان پروژه‌هایی در دست احداث است اما کتابخانه‌ای وجود ندارد. همچنین استان فاقد کتابخانه مرکزی است که نیازمند اهتمام مسئولان استان در ایجاد این پروژه مهم و اثرگذار فرهنگی است.

رمضانی افزود: در سفر رئیس جمهور به استان البرز اعتبار ساخت و تکمیل دو پروژه کتابخانه‌ای در ماهدشت و طالقان در نظر گرفته شده که اگر بودجه این سفر تخصیص پیدا کند با بهره‌برداری از این دو کتابخانه وضعیت سرانه کتابخانه‌ای استان کمی بهبود پیدا می‌کند.

ضرورت توجه ویژه برای پیگیری احداث کتابخانه مرکزی البرز

تأثیر تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست استاندار

دبیرکل نهاد در ادامه با اشاره به تأثیر تشکیل انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست استاندار تأکید کرد: ما بر اساس قانون رکن انجمن کتابخانه‌های عمومی را در استان‌ها داریم که استاندار در استان و فرماندار در شهرستان رئیس این انجمن است و تشکیل این انجمن‌ها مورد تأکید قانون تأسیس نهاد است و اگر انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضور استاندار تشکیل شود به رفع بسیاری از مشکلات کتابخانه‌های عمومی استان و ترویج کتابخوانی کمک خواهد کرد.

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار دعوت از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به شورای برنامه‌ریزی استان شد تا برخی اهداف کتابخانه‌های عمومی از طریق این حضور محقق شود.

گنجاندن زنگ مطالعه در مدارس

دبیرکل نهاد در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمارهای موجود، مردم کشورمان هم کتاب می‌خرند و هم کتاب می‌خوانند اما کتاب مسئله و دغدغه اجتماعی نیست. علاوه بر این آموزش و پرورش چندین سال است ضمن حذف پست کتابدار از مدارس تنها نقطه اتصال دانش‌آموزان با مطالعه را نیز قطع کرده است. این در حالی است که مقام معظم رهبری در دو سخنرانی تأکید کرده‌اند زنگ مطالعه باید در مدارس جدی گرفته شود. در این راستا ما طرحی در این زمینه داریم تا کتابخانه‌های عمومی به مدارس نزدیک خود متصل شوند و کتابداران با حضور در مدارس در ساعات مشخصی روش‌های مطالعه و انتخاب کتاب را به دانش‌آموزان بیاموزند. ما در حال پیگیری این موضوع در سطح کلان هستیم که در حال حاضر می‌تواند در سطح استانی اجرایی شود.

ضرورت توجه ویژه برای پیگیری احداث کتابخانه مرکزی البرز

ضرورت توجه ویژه برای پیگیری احداث کتابخانه مرکزی البرز

عكس های مرتبط :